ABD: Kaygı verici

ABD Dışişleri Bakanlığı Dink cinayetinin ‘kaygı verici’ olduğunu belirtirken, Amerikan Ermeni Meclisi olayı kınadı.

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Tom Casey, gazeteci Hrant Dink’in öldürülmesini trajik bir olay olarak nitelendirerek, bu cinayetin kaygı verici olduğunu söyledi. Amerikan Ermeni Meclisi de suikastı kınadı.
Casey, gazetecilere açıklamasında, "Bu açıkça trajik bir olay. Kimin sorumlu olduğunu bizim bilmediğimiz ve Türk yetkililerinin araştırdığı bu olay, kaygılara yol açıyor" dedi. Casey, Dink’in, yazdıklarından dolayı tehditler aldığını hatırlatarak, "Biz, kesinlikle, insanların görüşlerini özgürce ifade etmelerinden dolayı herhangi bir misillemeye uğradığı veya yıldırıldığı bir durum görmek istemiyoruz" diye konuştu.

‘Hizmete kararlıydı’
ABD’de yaşayan Ermeni toplumunun daha ılımlı unsurlarını biraraya getiren Amerikan Ermeni Meclisi (AAA) ise Dink’in öldürülmesini kınayarak, ‘Dink’in, aldığı riskleri bilmesine karşın karşılıklı anlayışı, hoşgörüyü ve diyaloğu hızlandırmak için hizmet etmeye
kararlı bir kişi olduğu’ yorumunu yaptı. AAA’dan yapılan açıklamada, ‘Türkiye’nın en ileri gelen Ermeni seslerinden
biri’ olarak nitelendirilen Dink’in, dile getirdiği görüşleri yüzünden güpegündüz vurulduğu bildirildi. Açıklamada, "Kuruluşumuz, bu bariz siyasal cinayeti kınıyor ve olağanüstü
bir insan ve sivil haklar savunucusunun kaybının açısını hissediyor. Dink, üstlendiği kişisel risklerin bilincinde olmasına karşın, karşılıklı anlayışı, hoşgörüyü ve diyaloğu hızlandırmak için hizmet etmeye kararlı bir kişiydi" denildi.
AAA, "Türkiye’de demokratik değişimi savunan Dink’in, insan haklarına olan bağlılığıyla daima hatırlanacağını" kaydetti.