ABD, Kürt liderlere dört koldan yükleniyor

ABD yönetiminin üst düzey isimleri Kuzey Irak'taki Kürt liderlere yüklendi: PKK'ya saldırılarını engellemek için harekete geçmelisiniz

WASHİNGTON - Bush yönetimi Türkiye'nin Kuzey Irak'a olası sınır ötesi operasyonunu önlemek amacıyla hem Ankara'ya hem de Kürt liderlere yönelik telkinlerini sürdürüyor. Beyaz Saray sözcüsü Dana Perino, dün Türkiye'ye yeniden sabır telkin ederken, gerilimin giderek artmasından duydukları kaygıyı dile getirdi. "Çatışmaların sürmesi ve PKK'nın Türklere karşı terör saldırılarının devam etmesinden ötürü kaygılıyız" diye söze başlayan Perino, "Taraflara, yani Türklerle Iraklılara, iki ülke arasındaki gerilimi tırmandırmamak için itidal çağrısında bulunmaya devam ediyoruz, çünkü ortak sorun ve ortak düşman konusunda, yani terör örgütü PKK konusunda hem fikirler" dedi. Perino, Türkiye'nin sınırdaki son bombardımanının 'gerilimi artırıp artırmadığı' sorusuna, "Bunun böyle dile getirildiğini hiç duymamıştım" yanıtını verdi.

'TÜRKİYE'NİN TEPKİSİNİ ANLIYORUZ' 

ABD Dışileri'nin Avrupa ve Avrasya işlerinden sorumlu bakan yardımcısı Daniel Fried da Berlin'de yaptığı açıklamada, Irak'taki Kürt yönetiminin PKK saldırılarını durdurmak için daha fazla şey yapması gerektiğini söylerken, "Bu saldırıların durması ve Türkiye ile Irak'ın iyi komşulan haline gelmesi bölgenin Kürt sakinlerinin çıkarına" dedi. Washington'ın olası bir Türk harekatından endişe duyuyor olsa dahi 'saldırıya uğramış bir ülke olarak' Türkiye'nin tepkisini anladığının altını çizen Fried, şu vurguyu yaptı: "Konu bizim Türkleri tutmamız değil, bu acımasız PKK saldırılarına nasıl meydan okuyup başa çıkacağımız. Türkler öfkeli fakar hisleriyle hareket etmiyorlar, ulusal çıkarlarını ve tüm seçenekleri göz önünde tutarak son derece akıllıca hareket ediyorlar. Bunların hiçbiri kolay değil." Türk hükümetine sorunun çözümü için güvenmeleri gerektiğini, Irak ile Türkiye arasında işbirliğinin geliştirilmesinin en iyi yol olduğunun altını çizen ABD'li yetkili, Kürt bölgesi yetkililerinin de daha fazlasını yapması gerektiğinin altını çizdi.

'KÜRT LİDERLER ADIM ATMIYOR' 

ABD Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice'ın üst düzey Irak danışmanı David M. Satterfield de Iraklı Kürt liderlerinin hiçbir adım atmamasından memnun olmadıklarını dile getirdi. "Burada eylem gerekiyor. Bu terörist gruba yönelik anlamlı bir eylem gerçekleştirilmeden çok uzun zaman geçti. Kürt liderler, bunu bizden ilk kez duymuyorlar. PKK’ya karşı birşey yapılmamasından memnun değiliz" diyen Satterfield, Türkiye’nin olası sınır ötesi operasyonuna ilişkin olarak da, "Sınır ötesi bir operasyonun Kürt, Irak veya Türk çıkarlarına hizmet edeceğine inanmıyoruz" diye konuştu.

'DAHA FAZLA ÇABA SARFETMELİLER' 

Bu açıklamanın ardından da önceki akşam Dışişleri sözcüsü Sean McCormack da, "Irak hükümeti ve Kürt bölgesel yönetimi, bu sorunla ilgili, terörist saldırıları önleme konusunda mümkün olan tüm çabaları sarfetmeli, uzun vadeli bir çözüm konusunda Türkler ve bizimle birlikte çalışmalıdırlar" açıklaması yaptı. Kuzey Irak’ın, PKK’nın bulunduğu bölgelerinde kürt yönetiminin büyük bir etkiye sahip olduğunun sır olmadığını vurgulayan McCormack, Iraklı Kürtler’in ayrıca Bağdat’taki ulusal hükümetin de bir parçası olduğunu hatırlattı. McCormack, bu nedenle Iraklı Kürtler’in terör örgütü PKK’ya karşı "ulusal ve bölgesel çapta bir çaba göstermeleri gerektiğini" dile getirdi. Bağdat hükümetinin, "Irak’taki PKK ofislerinin kapatılacağı, hareketlerinin kısıtlanacağı ve finans kaynaklarının bloke edileceği" vaadi konusunda da yorum yapan McCormack, "Bu, çok iyi bir ilk adım" diye konuştu. (afp, ap, dha)