ABD 'Mahmur'da yan çizdi

ABD, Kuzey Irak'ta ve PKK kontrolünde 13 bin Kürt kökenli Türk vatandaşının yaşadığı Mahmur Kampı'nın boşaltılması için Türkiye'ye verdiği taahhütlerden yan çizdi.

ANKARA - ABD, Kuzey Irak'ta ve PKK kontrolünde 13 bin Kürt kökenli Türk vatandaşının yaşadığı Mahmur Kampı'nın boşaltılması için Türkiye'ye verdiği taahhütlerden yan çizdi.
Dışişleri Bakanı Abdullah Gül, bu konuda ABD Dışişleri Bakanı Colin Powell'dan bir güvence mektubu beklerken, ABD yönetiminin bu mektubu Irak'ta yetki devrini bahane ederek ileri bir tarihe ertelediği belirtildi. ABD Başkanı George W. Bush da Başbakan Tayyip Erdoğan ile Gül'e "Biraz bekleyeceksiniz" demekle yetindi.
Irak'ta PKK tehdidinin ortadan kaldırılması hedefiyle kampın boşaltılması konusunda ABD ile Türkiye arasında 22 Ocak'ta mutabakata varılmıştı. ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı Arthur Dewey mutabakat muhtırasına imza atmadan Ankara'dan ayrılmış, gerekçe olarak Washington'dan beklenen 'imza oluru'nu göstermişti. Daha sonra ABD tarafı bu olurun çıkamayacağını belirtip, muhtıra yerine muhtıradaki taahhüdü Powell'ın Gül'e bir mektupla iletmesini önerdi. Türkiye'nin kabul ettiği bu öneriye henüz bir yanıt gelmedi.
Konu, Bush-Erdoğan görüşmesinde gündeme gelince ABD Başkanı, Başbakan ve Dışişleri Bakanı'na "Irak'ta güvenlik sorununu halletmeden bir adım atmak yanlış olacak. Kampın boşaltılması işlemini, halka yetkinin devredileceği 30 Haziran sonrasına bırakalım" mesajı verdi.