ABD o mühimmatı Türkiye'ye verecek

ABD o mühimmatı Türkiye'ye verecek
ABD o mühimmatı Türkiye'ye verecek
Washington ile Ankara arasında uzun süredir gerilime neden olan akıllı mühimmat satışına ilişkin kriz çözüldü. ABD Savunma Güvenlik İşbirliği Ajansı, Türkiye'ye 70 milyon dolarlık akıllı mühimmat satışı yapılacağın açıkladı.

RADİKAL - ABD, Türkiye’nin uzun süredir talep ettiği bazı kritik silah sistemlerinin satışına vize verdi. ABD Savunma Bakanlığı’na bağlı Savunma Güvenlik İşbirliği Ajansı (DSCA), çarşamba gecesi Amerikan Kongresi’ne Türkiye’ye 70 milyon dolarlık akıllı mühimmat satışı yapılacağını bildirdi.

Türkiye, ‘Ortak Doğrudan Saldırı Levazımatı’ (JDAM) diye adlandırılan bu mühimmatı, başta PKK, ulusal güvenliğine tehdit saydığı unsurlara yönelik hava saldırılarında hedefe isabet oranını artırmak ve sivil kayıpları önlemek için kullanıyor.

İKİ SENATÖR ENGELLEDİ

Akıllı mühimmatlar dışında Türkiye’nin yedi yıldır edinmeye çalıştığı insansız hava araçları, dört yıldır sonuçlandırmaya çalıştığı genel maksat helikopterleri ve üç yıldır takip ettiği fırkateyn alımlarında, ABD Yönetimi gerekli onayları bir türlü çıkarmıyordu. Kaynaklar, yönetimin bu konuda müspet görüş bildirmesine rağmen, akıllı mühimmatların Kongre’nin etkili senatörlerinden Ben Cardin ve Bob Corker’ın vetosuna takıldığını, fırkateynler için yine Corker’in şerh koyduğunu, helikopterler için Kongre üyesi Eliot Engel’in itiraz ettiğini aktarmıştı.

900 KİT VE 100 LAZER

Türkiye’nin ABD’den daha önce tedarik ettiği ve 2010’dan beri de envanterinde bulunan akıllı mühimmatların yeni satış kotasının 70 milyon dolar olacağı belirtildi. DSCA açıklamasında, bu kapsamda Türkiye’ye Mk84, BLU-109, Mk82 bombaları için toplam 900 akıllı mühimmat kiti, 100 lazer kiti, 200 savaş başlığı ve 1000 adet kapsül ve bunlar için gerekli ekipman satışı yapılacağı bildirildi. 

(Hürriyet)