ABD Patriot'unun sakat bıraktığı genç: Bari iş verin

Tarih 22 Ocak 1991. Körfez Savaşı'nın en sıcak günleri. ABD'nin İncirlik'teki üssünden yanlışlıkla fırlatılan bir Patriot füzesi havada kendi kendini imha etti.

ADANA - Tarih 22 Ocak 1991. Körfez Savaşı'nın en sıcak günleri. ABD'nin İncirlik'teki üssünden yanlışlıkla fırlatılan bir Patriot füzesi havada kendi kendini imha etti. Füzenin parçalarından biri o sırada arkadaşlarıyla saklambaç oynayan sekiz yaşındaki Murat Genç'in kafasına düştü.
Bugün 23 yaşında olan Murat Genç, yaşamını karartan kazadan sonra belden aşağısından 10, beyninden iki kez ameliyat oldu. Doktorların 'Kesinlikle eskisi gibi yürür' tahminleri tutmadı. Ancak Murat, yürüme azmini yitirmedi, kondisyon bisikleti kullandı, ayaklarına masaj yaptırıldı. Baba Mustafa Genç, masraflı olması nedeniyle bu tedavileri yarıda kesmek zorunda kaldı. Murat'ı tedavi ettirme sözü veren ABD'liler de olay unuttu.
Bir yürüteç yardımıyla ayağa kalkan Murat, yüksekokula gidip elektrik-elektronik bölümünden mezun oldu. Ancak iş için çalmadığı kapının kalmayan Murat, şimdi İncirlik Üssü'nde bir iş istiyor: "Artık bir yerlerden tutunarak da olsa yürüyebiliyorum. Beş kardeşiz. Şoför olan babam bu olay sonrası evimizi de sattı. Artık aileme yük olmak istemiyorum. İncirlik Üssü'nde iş istiyorum" dedi.