ABD: PKK için basit çözüm yok

ABD'nin Ankara Büyükelçiliği Maslahatgüzarı Nancy McEldowney, PKK terörüne karşı mücadelede somut adımlar atmaya kararlı oldukları mesajını verdi.

ANKARA - ABD'nin Ankara Büyükelçiliği Maslahatgüzarı Nancy McEldowney, PKK terörüne karşı mücadelede somut adımlar atmaya kararlı oldukları mesajını verdi.
Başbakan Tayyip Erdoğan tarafından dün kabul edilen McEldowney, görüşmenin ardından gazetecilere açıklamalarda bulundu. McEldowney, Amerikan ve Türk hükümetleri arasında daha derin stratejik ortaklığın kurulması gerektiğini söylerken, "Bu stratejik ortaklık sadece hükümetten hükümete değil, halklar arasında da olmalı" dedi.
McEldowney, ABD'nin Türkiye'ye PKK terörizmine karşı mücadelesinde yardımı sürdürmeye kararlı olduğunu belirterek, "Ancak daha fazla yöntemler, yollar bulmalıyız. Bu konuda çalışmaları sürdürmeliyiz. Çünkü PKK saldırıları sürüyor ve masum Türkler hayatlarını kaybediyor" dedi.
McEldowney, PKK'ya Avrupa'dan ve dünyanın başka yerlerinden gelen finansman akımını durdurmak için gayretlerini yoğunlaştırdıklarını da söyledi. ABD'nin PKK'nın lider kadrosuna yönelik operasyon yapıp yapmayacağı sorusu üzerine ise McEldowney, "Bu meselenin ne kadar duygu yüklü, ne kadar karmaşık ve çelişkili bir konu olduğunun farkındayım. Hem ABD hem Türk hükümeti, somut adımlar atarak meydana gelen şiddetin durdurulması yönünde kararlılar.
Eğer basit bir çözümü olsaydı bu işi çoktan çözmüş olurduk. Londra'da, Kuşadası'nda saldırılar olmazdı" diye konuştu.
McEldowney, Erdoğan'ın Irak'a sınır ötesi operasyonla ilgili sözlerini ABD'nin nasıl karşıladığının sorulması üzerine, görüşmenin içeriğinin gizli olduğunu hatırlattı.


    http://www.radikal.com.tr/7542247542240

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.