ABD, PKK için harekete geçiyor

Türkiye'nin PKK konusunda somut adım beklediği ABD, örgütün Avrupa'daki faaliyetlerinin kesilmesi için Avrupa'ya yöneldi.

ANKARA - Türkiye'nin PKK konusunda somut adım beklediği ABD, örgütün Avrupa'daki faaliyetlerinin kesilmesi için Avrupa'ya yöneldi. ABD yönetiminin Avrupa-Avrasya işlerinden sorumlu yetkilisi Matthew Byrza, kısa süre içindeki ikinci Ankara ziyaretinde önemli mesajlar verdi.
Dün Dışişleri Bakanı Abdullah Gül ile görüşen Bryza, bugün de Hazine ve Enerji Bakanlığı yetkilileriyle görüşecek. Byrza, dün ABD'li German Marshall Fonu'nun Türkiye'deki şubesinin organize ettiği konuşmasında, Türkiye'nin ABD için stratejik ortakı olduğunun altını çizdi.
Avrupa ülkeleriyle görüşülüyor
Geçen ayki Türkiye-ABD-Irak üçlü toplantısında ülkesini temsil eden Bryza'nın konuyla ilgili tespitleri şöyle: "PKK ABD'nin problemidir. PKK Irak'ın problemidir. PKK'ya karşı ortak bir strateji gerekir. ABD için Irak'ın egemenliği çok önemlidir. Bu nedenle Irak'taki PKK konusu direkt olarak 'egemen Irak' ile egemen Türkiye arasında çözülmelidir."
"Bir düğme yok ki basınca PKK ortadan kalksın" diyen ABD'li diplomat, üçlü görüşmelerde ele alınan konularla ilgili bazı zorluklar olduğunu vurguladı. ABD'nin kırmızı listede adı olan PKK'lı teröristleri yakalamaya hazır olduğunu belirten Bryza, yeni stratejilerinin AB ülkelerindeki PKK kaynaklarını kesmek olacağını söyledi. Bryza, Avrupalı yetkililerle yaptıkları görüşmelerde, PKK yanlısı medya kuruluşlarının, propaganda araçlarının ve finansman kalynaklarının kurutulmasını amaçladıklarını anlattı.


    http://www.radikal.com.tr/7556767556760

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.