ABD, PKK liderlerini yakalama emri verdi

Medyaya brifing: Medya temsilcileriyle bir araya gelen Orgeneral İlker Başbuğ, Irak'taki PKK varlığı ve terörizmle mücadelede yapılması gerekenler hakkında bilgi verdi. Başbuğ'un sözleri şöyle:
Takipçiyiz: PKK'ya karşı mücadelede yapılacak çok şey var. Mesela lider kadro yakalanabilir. ABD yönetimi bu konuda direkt emir verdi. Biz sonuçları takip edeceğiz.
PKK güçsüz: Örgütün patlayıcıları kullanması güçsüzlük ifadesi. PKK 90'lardaki gücüne ulaşamaz. Terörle Mücadele Kanunu değişsin.
Sözcü bilmiyor: Başbuğ'un açıklamasıyla ilgili bir soruyu yanıtlayan Pentagon sözcüsü Boylan, "PKK liderlerinin yakalanması talimatından haberim yok" dedi.

ANKARA - Genelkurmay İkinci Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ, ABD yönetiminin, yasadışı PKK'nın Irak'taki lider kadrosunun yakalanması doğrultusunda karar aldığını ve bu yönde doğrudan emir yayımladığını açıkladı. Bu gelişmeyi olumlu bulduğunu vurgulayan Başbuğ, sonuçlarının izleneceğini söyledi. Başbuğ sonuçların izlenmesi amacıyla bir ay içinde ABD'nin Avrupa Müttefik Kuvvetler Komutanı ile Irak işgali ve Afganistan savaşını yürüten Merkezi Kuvvetler Komutanı'nın Ankara'da olacaklarını duyurdu.
Orgeneral Başbuğ bu açıklamayı dün bir grup medya temsilcisine Genelkurmay Karargâhında düzenlediği bilgilendirme toplantısında yaptı. Başbuğ, Irak'taki PKK varlığına yönelik muhtemel bir sınır ötesi harekattan, terörizmle mücadelede alınması gereken yeni önlemlere ilişkin bir dizi önemli açıklamada da bulundu. Başbuğ'un açıklamaları ve sorulara verdiği yanıtlar şöyle:

Sınır ötesi harekât
"Her ülke güvenliğinden kendisi sorumlu. Diğer ülkelerin ne dediğini elbette dinleriz ama bizim ne diyeceğimiz önemlidir. Elbette muhatabımız Irak hükümetidir. Ülkemizde can kaybına yol açan C-4'ler nereden geliyor? Irak üzerinden. BM Güvenlik Konseyi'nin 1373 ve 1546 sayılı kararlarına göre sorumluluklarını yerine getirmeli.
1373, terörizme verilen her türlü desteğin kesilmesi için bütün ülkelere görev yüklüyor. 1546 ise Irak'tan dışarıya kaynaklanan terör eylemleri konusunda yalnızca Irak değil bütün ülkeleri görevlendiriyor. Irak güvenlik güçleri henüz teşekkül etmiş değil, önleme kapasitesi yetmeyebilir, bakarız. Belli bir süresi vardır. Olmuyorsa, BM Şartı'nın 51'inci maddesi (meşru müdafaa) bize müdahale hakkı veriyor. Haklıyız ve gerekçelerimiz çok sağlam. Önemli olan Türkiye Cumhuriyeti'nin kararı ve kararlılığı. Biz ABD'den, Irak'tan ya da başkalarından özel bir talepte bulunmuyoruz. BM kararlarına uyulsun, yeter.

ABD resmin neresinde?
ABD'nin PKK'ya karşı bir şey yapmaya niyeti var, kararı yok. Askerden askere görüşmelerde bizi anlıyor ve hak veriyorlar. Aslında terörle mücadelede yapılabilecek çok şey var. Yalnızca iki-üç tümen göndermek değil. Nedir mesela? Lider kadroyu yakalamak. Yakalayabilirsiniz. Bu konuda ABD yönetiminde karar ve kararlılık var.
Lider kadronun yakalanması için direkt emir verdiler ki bu çok önemli. Başbakanın ziyareti sonrasında diye yorumlayabilirsiniz. Olumlu buluyoruz. Sonuçlarını takip ediyoruz. Bir ay içinde ABD'li iki komutan, Avrupa Müttefik Kuvvetler Komutanı (SACEUR) ve Merkezi Kuvvetler Komutanı (CENTCOM) birlikte Ankara'ya gelecek. Genelkurmay'ın bu konulardaki muhatabı, ABD Savunma Bakanlığı, Pentagon.

Silahlı mücadele yetmez
Terörizmle etkin mücadelede uluslararası ve bölgesel işbirliği ve destek hayatidir. Aksi takdirde mücadele beklenilenden daha uzun sürer ve daha fazla kayba neden olur. Önemli olan terörist örgütlere, terörle bir yere varamayacaklarını kararlılıkla göstererek, başarı umudunu kırmak ve yok etmektir.
TSK terörle mücadelenin başından beri silahlı mücadeleyle güvenlik ortamının sağlanmasına öncelik verilmesini, bu ortamda terörün diğer yaratıcı sebeplerinin göz ardı edilmemesini ve sadece silahlı mücadeleyle istenen sonucun elde edilemeyeceğini söylemektedir.

Yeni kurum gerekiyor
Terörizmle topyekün mücadele için yeni bir kuruluşa ihtiyaç vardır. Terörün güvenlik, istihbarat, psikolojik harekât, sosyal, ekonomi, eğitim boyutlarını inceleyecek, yapılacakları makro seviyede planlayacak, icracı makamlar arasında gerekli koordineyi sağlayacak ve doğrudan Başbakan'a bağlı olacak bir kuruluşa ihtiyaç var. Bu fikri sayın Başbakan da paylaşıyor ve olumlu bakıyor. (Başbuğ, bu önerinin Başbakan Erdoğan'a 1 Temmuz'da Genelkurmay'da verilen brifing sırasında mı önerildiği sorusuna, "O toplantı konusunda konuşamam" yanıtı verdi. Ancak askeri kaynaklar bu bilgiyi doğruladı.)

Mücadelenin dört esası
Terörle mücadele bazı kurum ve kuruluşların değil, devletin sorumluluğunda olan ulusal bir görevdir. Terörle mücadelenin temel esaslarını şöyle ifade edebiliriz:

 • Mücadelenin devlet ve toplumun bütün güçleriyle topyekûn olarak kararlılıkla ve koordineli bir şekilde yapılması,
 • Ana hedefin terör örgütünün başarı umudunun yok edilmesi olarak seçilmesi,
 • Mücadeleye uluslarlarası destek sağlanması, şayet varsa yabancı devlet ve kurumların terörizme olan desteğinin kesilmesi,
 • Mücadelenin ulusal bir konu anlayışıyla ele alınması.

  Mücadelenin zorlukları
 • Terörle mücadele zordur. En büyük zorluk teröristle masum halkın ayırt edilmesinde yaşanmaktadır. TSK bu konuda yapılacak hataları kabul edemez. Bu konuda yapılacak hatalar teröristlere en büyük kazancı sağlar. Esasında teröristler daima bizi halkla karşı karşıya getirmek ister.
 • Diğer bir zorluk ise demokratik haklar ve hukuki düzenlemelerle güvenlik ihtiyaçları arasındaki dengenin tam sağlanamaması ve bunun neticesi olarak da bu hukuki durumdan teröristlerin faydalanmasıdır.
 • Bir diğer zorluk ise coğrafyanın yarattığı şartlar, harekât alanının genişliği, güvenlik güçlerinin her an kapsamlı faaliyetlerde bulunma zorluğudur.

  Kandil'den sınıra çekildi
  Terörist başının yakalanmasıyla Türkiye'deki terörist sayısı en alt düzeye düşmüş, ancak son bir yılda bu rakam tedricen artarak 1800-1900'lere çıkmıştır. Örgütün geri kalan yurtdışındaki terörist sayısı ise 3 bin 300-3 bin 700 arasındadır. Bunun 2 bin 800-3 bin 100 kadarı Irak'ın kuzeyinde geri kalanları ise Suriye ve İran topraklarındadır.
  Irak'ın kuzeyine bakınca; Kandil Dağı bölgesinde 600-650 teröristin bulunduğunu geri kalanlarının ise yani 2 bin 200-2 bin 450 kadar teröristin 384 km'lik Türkiye-Irak sınırı boyunca yerleştiğini değerlendirmekteyiz. Örgüt Kandil Dağı Bölgesi'ndeki varlığını 2003'ten itibaren tedrici olarak Türkiye-Irak sınır bölgesine kaydırıyor.

  Rakamlarla olaylar
  Örgütün insiyatisifinde gerçekleştirilen olayların yaklaşık yüzde 50'sini patlayıcı madde ve mayın kullanma, yüzde 25'ini ise uzaktan açılan taciz ateşleri oluşturmaktadır.
  175 adet patlayıcı madde ve mayın kullanımı gerçekleşirken 140 adet patlayıcı madde ve mayın kullanılmadan güvenlik güçlerince bulunarak etkisiz hale getirmiştir. Bu oldukça iyi bir rakamdır. Bu dönemde güvenlik güçleri maalesef 105 şehit vermiştir.
  Şehitlerimiz ve 37 vatandaşımızın çoğu patlayıcı madde ve mayın kullanılması neticesinde hayatlarını kaybetmiştir. TSK olarak imkânlarımızı ve teknolojik gücümüzü kullanarak özellikle uzaktan komutalı patlayıcı maddelere karşı sistemler geliştirmeye ve kullanmaya çalışmaktayız.

  Mayın güçsüzlük ifadesi
  Uzaktan komutalı patlayıcı madde ve mayındaki artışın ana nedeni örgütün en az riskli eylemi seçmiş olmasıdır. Örgüt çatışmadan kaçınmakta, uzaktan taciz ateşleriye yetinmektedir. Aslında bu bir terör örgütü için güçsüzlük ifadesidir. Amaç şiddete dayanan psikolojik harekât yapmaktır.
  Bunun adı silahlı propagandadır. Örgütü buna yönelten nedenler ise bölge halkının terörü desteklememesi, örgütün güvenlik güçlerinin baskısı altında bunalması, Suriye ve İran'ın örgüte karşı ciddi tedbirler alması ve Irak'taki gelişmelerin de belirli ölçüde etkili olmasıdır.
  Asker ek önlem istiyor
  Genelkurmay İkinci Başkanı İlker Başbuğ, TSK'nın terörle mücadele amacıyla alınmasını istediği ek önlemler konusunda da konuştu.
  Başbuğ'un verdiği bilgilere göre TSK özetle şu önlemleri istiyor:
 • Terörle Mücadele Kanunu (TMK) gözden geçirilerek, ihtiyaca cevap verecek hale getirilmelidir. Batı ülkelerinde olanlar olsun yeter.
 • Ülke içi ve dışı finansal kaynaklar önlenmelidir.
 • Daha önce mücadele vererek İngiltere'den yayın yapan Med TV'yi ve Fransa'dan yayın yapan Medya TV'yi kapattırdık.
  Şimdi Roj TV adıyla Danimarka'dan yayın yapılıyor. Danimarka AB ve NATO üyesi. Dışişleri Bakanlığı mücadele ediyor ama, daha duyarlı olmamız lazım.
 • Örgütle bağlantısı olanlar, örgüte destek sağlayanlar, örgütün propagandasını yapan bazı kuruluşlar, kişiler ve sivil toplum örgütleriyle mücadele edilmelidir.
  Dünya nasıl önlüyor?
  Başbuğ, TMK'nın kapsamı konusunda şu örnekleri verdi:
 • İngiltere'de 2000'de çıkarılan terörizm kanununa göre yasaklanmış bir örgütün renklerini taşıyan bir rozet bile takamazsınız. Teröristin resmi veya sesi radyo-TV'den verilemez.
 • Ülkemizde ise Adalet Bakanlığı'na başarısız bir intihar saldırısında bulunan teröristin öldürülmesinin ardından bazı sivil toplum örgütü üyeleri açıktan bu teröristin ölümsüz olduğu şeklinde slogan atabilmişlerdir. ABD'de bir kişi Usame Bin Ladin'i överse anında tutuklanır.
 • Ülkemiz terörü öven, onu yücelten yayınlarla doludur. Bölücü terör örgütünü öven kitaplar ise raflarda yer almakta ve rahatlıkla satılabilmektedir.
 • 3713 sayılı Terörle Mücadele Kanunu'nun 6'ncı maddesi ile, 3984 sayılı RTÜK Kanunu'nun 4'üncü maddesi titizlikle uygulanmalıdır. Hukukun yetersiz kaldığı yerlerde etik ve ulusal değerler vardır.
  PKK'nın profili: İşsiz, okumamış
  Teröristlerin yaşlarına baktığımız zaman 20 -25 grubunun toplam yaş grupları içinde yüzde 40'ı, 25-30 yaş grubunun da yüzde 35'i oluşturduğunu görüyoruz. Teröristlerin yüzde 10'u eğitimsiz, yüzde 50'si ise ilkokul seviyesinde eğitim görmüştür. Yani örgüte katılanların yüzde 60'ı eğitim alamamıştır, cahildir. Kendilerini tatmin edecek bireysel kimlikten mahrumdurlar. Yaşlarından anlayabileceğimiz gibi yaklaşık yüzde 75'i de işsizdir. Bu sonuç bize örgüte katılımları önlemenin en gerçekçi yollarını gösteriyor.
  Örgüt eylemleriyle tekrar 1990'lardaki seviyeye, o döneme ulaşabilir mi? Cevabımız 'Hayır'. Buradaki en büyük dayanağımız bölge halkının terörden bezmesi ve en büyük zararın örgüt tarafından kendisine verildiğini artık çok iyi anlamış olması, örgütü tekrar eski günlerine döndürecek desteği vermeyecek olması.
  1990'lı yıllarda bölücü örgüt güvenlik güçleriyle çatışmaya giren küçük bölgelerden başlayarak belirli bölgelerde alan hâkimiyeti sağlamayı hedefleyen bir anlayışla hareket ediyordu. Yılda ortalama 6 bin olay meydana geliyordu.
  Şimdi toplum hafızasında unutulmuş gözüken o günlerle bugünkü temastan kaçınan sadece uzaktan taciz ve mayın türü eylemlerle yetinen bir örgütü karşılaştırdığımızda sonuç açıktır.


  • http://www.radikal.com.tr/7524777524770

   YORUMLAR

   Bu habere henüz yorum yazılmamış.