ABD: Sınır ötesi harekât iyi tercih değil

ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı Dan Fried, PKK'ya yönelik sınır ötesi bir operasyonun 'yapılacak en iyi hareket olmadığını' söyledi.
The Washington Institute adlı düşünce kuruluşu, sekizinci Cumhurbaşkanı Turgut Özal'ı anmak için Washington'da bir toplantı düzenledi

WASHINGTON - ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı Dan Fried, PKK'ya yönelik sınır ötesi bir operasyonun 'yapılacak en iyi hareket olmadığını' söyledi.
The Washington Institute adlı düşünce kuruluşu, sekizinci Cumhurbaşkanı Turgut Özal'ı anmak için Washington'da bir toplantı düzenledi. ABD Dışişleri Bakanlığı'nın üç numaralı yetkilisi, Bakan Yardımcısı Nicholas Burns, bir görüşmesi nedeniyle konferansa son anda katılmadı. Bunun üzerine Burns'ün konuşmasını Dan Fried okudu ve bazı soruları da yanıtladı.
Fried, Kuşadası ve Çeşme'deki saldırıların hatırlatılarak Türkiye'nin kendini savunma amaçlı Kuzey Irak'a sınır ötesi operasyon düzenlemesi durumunda ABD'nin alacağı tutuma ilişkin bir soruya karşılık, şunları söyledi: "Türkiye'nin, Irak'ta PKK'ya yer olmadığı yönündeki görüşünü paylaşıyoruz. Terörist saldırılar karşısında Türkiye'deki hüsranı paylaşıyorum. Sıcak takibin, en iyi eylem yolu olduğunu düşünmüyorum. Şimdi birlikte yapacağımız en iyi şey, Irak'ı başarılı bir devlet yapmak. O zaman Irak, aşırıları, teröristleri temizleyebilir."
'K. Irak askeri güçlerin eylem alanı değil'
Türkiye'nin kendini sınırlarında savunmak için kimseyi beklemek zorunda olmadığını belirten Fried, "Ancak Kuzey Irak, farklı askeri güçlerin eylem alanı değil" dedi.
Fried, ayrıca PKK'nın sadece "Türkiye'nin problemi" olarak görülmediğini, bu terörist örgütün hem Irak hem de Türkiye'de faaliyet gösterdiği için ABD'nin de problemi olduğunu dile getirdi. Fried, "PKK terörü ile mücadeleyi yoğunlaştırmakta kararlıyız. Ancak ortak gündem izlemeliyiz ve yapabileceğimiz her şeyi yapmalıyız" dedi.
Fried'in okuduğu Burns'ün konuşma metninde de PKK'ya değinildi. İlişkilerin, Irak konusunda "zorlu bir dönemden geçtiğini" ancak Erdoğan'ın ABD'ye düzenlediği ziyaretlerin, "ilerlemek için uygun temeli" kurduğunu belirten Burns, "Şimdi geleceğe bakıyoruz" dedi.


    http://www.radikal.com.tr/7524767524760

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.