ABD tazminata mahkûm

Ankara 22. Asliye Hukuk Mahkemesi, yazar Haluk Gerger'i vizesi bulunduğu halde ülkeye sokmayan ABD'yi bir dolar manevi tazminat ödemeye mahkûm etti.

ANKARA - Ankara 22. Asliye Hukuk Mahkemesi, yazar Haluk Gerger'i vizesi bulunduğu halde ülkeye sokmayan ABD'yi bir dolar manevi tazminat ödemeye mahkûm etti.
Gerger, 11 Eylül saldırılarının hemen ardından eşiyle birlikte New York'a gitmiş, ancak vizesi olduğu halde ülkeye sokulmayarak Türkiye'ye geri gönderilmişti. Haluk Gerger'in, ABD aleyhine açtığı tazminat davasının karar duruşması dün yapıldı.
22. Asliye Hukuk Mahkemesi'nde görülen duruşmaya, Gerger'in avukatı Özlem Şen ile ABD'nin avukatı İsmet Tezcan katıldı. Yargıç Suna Türe, Gerger'in ABD aleyhine açtığı manevi tazminat istemini yerinde bularak, dava tarihindeki dolar kuru olan bir milyon 647 bin 532 liranın, yasal faizi de eklenerek davacıya verilmesini kararlaştırdı. Türe, Gerger'in yol masraflarının ödenmesine ilişkin maddi tazminat istemini ise 'şartları oluşmadığı' gerekçesiyle reddetti.