ABD: Türkiye anayasal süreci uygulamalı

Irak konferansına katılmak üzere Mısır'a giden ABD Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice, uçakta yaptığı açıklamada 'Türk demokrasisine tam destek verdiklerini' söyledi.

WASHINGTON - Irak konferansına katılmak üzere Mısır'a giden ABD Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice, uçakta yaptığı açıklamada 'Türk demokrasisine tam destek verdiklerini' söyledi. Rice, bir gazetecinin 'AB Türkiye'de ordunun cumhurbaşkanlığı seçimine müdahale etmemesini istiyor. ABD bu konuda Avrupalılarla hemfikir mi?' sorusuna şu yanıtı verdi: "ABD, Türk demokrasisine tam destek veriyor. Bu da anayasal sürecin sonuçlarının uygulanması gerektiği anlamına geliyor. ABD, AB ile benzer tutum içindedir."
Rice'ın yardımcısı Tom Casey ise ABD Büyükelçisi Ross Wilson'ın Türk yetkilileri, krizin çözümünde anayasal prosedürlerin uygulanması konusunda uyardığını söyledi. ABD Dışişleri Bakanlığı'nın Avrasya'dan sorumlu üst düzey yetkilisi Matt Bryza da Başbakan Erdoğan'ın seçimlerin tarihinin öne alınması çağrısına destek verdiklerini söyledi.