ABD: Türkiye destekçimiz

ABD Dışişleri Bakanlığı'nın yıllık terörizm raporunda, Türkiye'nin terörizmle mücadelede uzun yıllardan beri sağlam bir müttefik olduğu belirtildi.

WASHINGTON - ABD Dışişleri Bakanlığı'nın yıllık terörizm raporunda, Türkiye'nin terörizmle mücadelede uzun yıllardan beri sağlam bir müttefik olduğu belirtildi. PKK'nın da yer aldığı raporda, Suriye ve İran'ın, Türkiye'yle PKK'ya karşı işbirliği yapar göründüğü ifade edildi.
ABD Dışişleri Bakanlığı'nın Amerikan Kongresi'ne sunduğu 2004 yılı gelişmelerini kapsayan raporda, Türkiye'nin terörizme karşı küresel savaşta güçlü destek vermeyi sürdürdüğü anlatıldı. Raporda, "Türk makamları, terörizmle mücadelede uzun dönemli sağlam müttefikler olarak, terörizme karşı küresel savaşta güçlü destek sağlamayı sürdürdü. Yerel ve uluslararası terörist gruplar, Türkleri, yabancıları ve yer yer Amerikalı hükümet personelini 40 yıldır hedef alıyor" ifadeleri kullanıldı.
'Savaş kabiliyeti yükseldi'
Raporda, Türkiye'deki uluslararası ve yerel terörist gruplar, 'Marksist-Leninist, radikal dinci, ayrılıkçı, Çeçen yanlısı' diye sıralandı ve "Bu tehditlere yanıt olarak hükümet, güçlü bir kararlılık ve yerel çıkışlı terörizmle savaş kabiliyeti geliştirdi" denildi.
PKK'dan raporda, PKK, KADEK, Kongra-Gel olarak değiştirdiği bütün isimleriyle bahsedildi. Türk hükümet kaynaklarına göre PKK'nın Türkiye'de yaklaşık 500 militanı bulunduğu ve Kuzey Irak'ta da 3 bin 500-4 bin silahlı militanının barındığının tahmin edildiği yazıldı. PKK'nın silahlı eylemleri nedeniyle bugüne kadar 30 bin kişinin öldüğü anlatılan raporda şöyle dendi: "PKK'nın amacı, Türkiye'nin güneydoğusunda, Kuzey Irak, İran ve Suriye'nin bir bölümünde bağımsız bir devlet kurmaktır."
Raporda, PKK'nın siyasi düşünceden yana reformcular ve şiddete başvurulmasını destekleyen sertlik yanlıları olmak üzere ikiye bölündüğü ve Şubat 2004'te sertlik yanlılarının üstün geldiği tespitine yer verildi. Örgüte yardım veren ülkeler arasında Suriye, Irak, İran sayıldı. Suriye ve İran'ın, Türkiye ile PKK'ya karşı, kısa dönem çıkarlarına hizmet ettiği sürece işbirliği yapar göründüğü belirtildi. PKK'nın, para toplamak ve propaganda için Avrupa'yı kullandığı kaydedildi. Terör örgütleri listesinde DHKP-C ve Türk Hizbullahı da sayıldı.