ABD, Türkiye'yi yalanladı: İncirlik'ten YPG'ye de destek olunacak

ABD, Türkiye'yi yalanladı: İncirlik'ten YPG'ye de destek olunacak
ABD, Türkiye'yi yalanladı: İncirlik'ten YPG'ye de destek olunacak
ABD Dışişleri Bakanlığı, Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Tanju Bilgiç'in "YPG güçlerine hava desteği verilmesi hususu ABD ile varılan mutabakatımızın unsurlarından biri değildir." açıklamasına rağmen, İncirlik Hava Üssü'nü kullanacak uçakların IŞİD'e karşı savaşan gruplara destek olacağını ve bunların arasında YPG'nin de bulunduğunu açıkladı.

RADİKAL - Günlük basın toplantısında ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcü Yardımcsı Mark Toner’e, İncirlik’ten kalkacak uçakların YPG’ye yardım edeceği iddiaları soruldu.

Bakanlık Sözcüsü John Kirby’nin bir açıklamasında, “ Türkiye 'deki hava üslerine erişimimiz olması, (YPG’ye) desteğin daha zamanlı ve hatta daha etkili olmasına imkan sağlayacak” şeklindeki ifadeler kullandığı, ancak Türk yetkililerin bunu yalanladığının sorulması üzerine Toner, John Kirby’nin açıklamalarının arkasında durdu ve YPG’ye yardım yapılacağını kabul etti. Ancak yardımların sadece YPG ile sınırlı olmayacağını vurguladı. İncirlik’ten kalkan koalisyon uçaklarının bölgede IŞİD ile mücadele eden diğer gruplara da yardım yapacağını kaydeden Toner, “Suriyeli Kürtleri (YPG) kapsıyor ama sadece onları değil Suriyeli Araplar da var. Sadece bir grup demek doğru değil” ifadelerini kullandı.

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Tanju Bilgiç, John Kirby’nin açıklamasının ardından yaptığı basın toplantısında söz konusu iddiayı yalanlamıştı. Bilgiç, “Kirby’nin bu ifade ettiği hususlar ABD ile aramızdaki mutabakatı tam olarak yansıtmamaktadır. Bu hususlar, ABD makamlarının da dikkatine getirilmiştir” ifadelerini kullanmıştı. Bilgiç ayrıca Amerikalı yetkililerin Kirby’nin açıklamalarına açıklık getirdiğini sözlerine eklemişti.

TÜRKİYE’YE ORANTILI GÜÇ, PKK ’YA SALDIRILARI BIRAK ÇAĞRISI

Sözcü Toner, Türkiye’ye PKK’ya karşı orantılı güç kullanma, PKK’ya ise provokatif saldırılara son verme çağrısı yaptı. PKK’nın şiddete son verip müzakereye döndüğünü, Türk hükümetinin ise saldırılara orantılı şekilde karşılık verdiğini görmek istediklerini dile getirdi.

Toner, ABD’nin PKK’yı terörist bir grup olarak kabul ettiğini ve Türkiye’nin kendini savunma hakkı olduğu şeklindeki açıklamalarını tekrarladı. (CİHAN)


  http://www.radikal.com.tr/140704014070402

  YORUMLAR
  (2 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Ne bu Düşmanlık.... - Comment_Var

  Türkiye, Suriyedeki politikasını Özellikle "Rojava" kürtleri üzerine temerküz ediyor. Neden? Çünkü PKK, YPG'ye destek veriyor ! Peki YPG kim? Söyleyeyim: YPG yarım asırdır Suriyedeki BAAS rejiminin yok saydığı, sadece kimlik olarak Beyaz bir kağıt layık gördüğü, hiç bir resmi daireye memur yapmadığı, Askere ise sadece amelelik işleri ile ön cephelerde ölüme gitmelerini sağladığı mazlum bir halkın savunucularıdır. Yani sırf PKK Suriye Kürtlerine yardım ediyor diye YPG'yi de düşman görmesi, hatta IŞİD şeytanları ile aynı kefedene görmesi, hükümetin barış konusundaki samimiyetsizliğinin kanıtı değil midir.

  Akıl Var Mantık Var - Selimserincan

  Katliam ve tecavüz ordusu Işid'e silah,ilaç ve her türlü lojistik desteği veren, onlara en ufak incitici söz bile söyleyemeyen zihniyet sahipleri; onlara karşı canını dişine takıp savaşan, insanlığın yüz akı YPG'ye destek verir mi?