ABD uçakları PKK kamplarını 'keşfetti'

ABD casus uçaklarının PKK kamplarının bulunduğu Haftanin, Sinaht, Keşan, Zap Vadisi ve Hakurk kesimlerinde keşif uçuşu yaptığı iddia edildi.

RAMAZAN YAVUZ 

Başbakan Tayyip Erdoğan’ın ABD başkanı George W. Bush ile görüştükten sonra yaptığı “Sınırötesi operasyon yapılacak” açıklamasından sonra Kuzey Irak’ta tedirgin bir bekleyiş başladğı. ABD casus uçaklarının terör örgütü PKK kamplarının bulunduğu belirten Türkiye sınırına yakın Haftanin, Sinaht, Keşan, Zap Vadisi ve Hakurk kesimlerinde keşif uçuşu yaptığı iddia edildi. Zaho’da Türkiye sınır kesimi gazetecilere yasaklanırken, kontrol noktaları da sıklaştırıldı. Bu noktalarda istihbarat elemanları sınıra giden araçları tek tek kontrol ediyor.

Erdoğan’ın ABD gezisinde yaptığı sınır ötesi operasyon yapılacağı açıklamalarından sonra gece saat 03.00 sırlarında Türkiye sınır kesiminde yoğun şekilde uçak seslerinin duyulması vatandaşlar arasında tedirginliğe yolaçtı. Alınan bilgiye göre, sabaha karşı ABD casus uçaklarının istihbarat amacıyla Türkiye sınır paraleli üzerinde bulunan ve irili ufaklı PKK kamplarının bulunduğu belirtilen Haftanin, Sinaht, Keşane, Nazdur, Kanimasi, Zap ve Hakurk kesimlerinde keşif uçuşu yaptıkları iddia edildi.

SINIRDA ÖNLEMLER ARTTIRILDI

Havadan veya karadan bir sınır ötesi operasyon yapılacağına kesin gözüyle bakılan Kuzey Irak’ta bölgesel Kürt Hükümeti de Türkiye sınır kesimindeki önlemlerini artırıyor. Sınır kesimindeki Kürt karakolları askeri açıdan güçlendirilirken, sınır boyunca uzanan yollarda bulunan kontrol noktalarında da eskiye oranla daha fazla önlem dikkati çekiyor. Kontrol noktalarında görev yapan Kürt istihbarat elemanları, araçları ince aramadan geçiriyor, yolculuk yapanları kimlik yoklamasından geçirdikten sonra salıveriyor. (dha)

GAZETECİLERE SINIR YASAĞI

Türkiye sınır kesimine gazetecilerin alınması ise yasaklandı. Zaho İlçesi’nde otellerde kalan gazeteciler, Selahattin kentindeki IKDP siyasi bürosundan aldıkları izin belgelerine rağmen Türk birliklerinin bulunduğu Begova Köyü’nden öteye bırakılmıyor. Begova’daki peşmergeler, kendilerine sınır kesimine hiçbir gazetecinin bırakılmamasıyla ilgili kesin talimat geldiğini söyledi. (dha)