ABD Ulusal Bilimler Akademisi'ne Celal Şengör mektubu!

ABD Ulusal Bilimler Akademisi'ne Celal Şengör mektubu!
ABD Ulusal Bilimler Akademisi'ne Celal Şengör mektubu!
600 akademisyen ve öğrenci Prof. Dr. Celal Şengör için üyesi olduğu ABD Ulusal Bilimler Akademisi'ne (NAS) gönderilmek üzere bir mektup hazırladı. İmzacılar Prof. Dr. Şengör'ün "Dışkı yedirmek işkence değildir" sözlerinin ardından NAS'taki 15 yıllık üyeliğinin gözden geçirilmesi istedi.

RADİKAL - Çoğunluğu akademisyen ve yüksek lisans öğrencilerinde oluşan 600 kişi, Türkiye İnsan Hakları Vakfı, İnsan Hakları Derneği, Türk Tabipleri Birliği Merkez Konseyi ve Toplumsal Dayanışma için Psikologlar Derneği’nin desteğiyle, Prof. Dr. Celal Şengör için üyesi olduğu ABD Ulusal Bilimler Akademisi’ne (NAS) gönderilmek üzere bir mektup hazırladı. İmzacılar Prof. Dr. Şengör’ün “Dışkı yedirmek işkence değildir” sözlerinin ardından NAS’taki 15 yıllık üyeliğinin gözden geçirilmesi istedi. 

‘NAZİ DOKTORLARI GİBİ’ 

Hürriyet gazetesinden Tolga Tanış'ın haberine göre, Harvard Üniversitesi’ne bağlı Joslin Diyabet Merkezi’nde öğretim üyesi olan Dr. Emrah Altındiş, kampanyayla ilgili şunları söyledi: “Şengör’ün açıklamalarını okuduğumuzda aklımıza gelen Nazi rejimi için atom bombası yapmaya çalışan fizikçiler ya da insanlar üzerinde deneyler yapan ‘vatansever’ bilim insanları ve insanlığa verdikleri zararlar oldu. İçinde ailelerinde de işkence mağdurları bulunan bir grup akademisyen olarak bir araya geldik. Şengör’ün NAS üyeliğinin yeniden değerlendirilmesi talebi ile kampanyamızı başlatıyoruz.” (Hürriyet)