ABD uyarıyı kaldırdı

ABD, Türkiye'ye seyahat edecek vatandaşlarına terör saldırıları gerekçesiyle yaptığı uyarıyı kaldırdı. Bu kararla ABD'den gelecek turist sayısında artış bekleniyor.

ANKARA - ABD, Türkiye'ye seyahat edecek vatandaşlarına terör saldırılarını gerekçe göstererek yaptığı uyarıyı kaldırdı. Kültür ve Turizm Bakanlığı'ndan verilen bilgiye göre, Türkiye'nin girişimleri sonucunda ABD'nin vatandaşlarına 'Türkiye'ye seyahat edilmemesi' uyarısı dünden itibaren kaldırıldı.
ABD Dışişleri Bakanlığı'nın, Türkiye'ye seyahat edilmemesi uyarısını bugün itibariyle kaldırmasından sonra, bu ülkeden gelecek turist sayısında önemli artış bekleniyor. New York Kültür ve Turizm Ataşesi Levent Demirel, bunun, Türk turizmi açısından önemli bir gelişme olduğunu belirtti. Amerikan vatandaşlarından alınan vize harcının da 100 dolardan 20 dolara düşürüldüğünü açıklayan Demirel, bu olumlu gelişmeler karşısında ABD'den Türkiye'ye gelecek turist sayısında büyük artış beklediklerini kaydetti.
Washington yönetimi, geçen kasım ayında İstanbul'da düzenlenen terör saldırılarının hemen ardından Amerikan vatandaşlarına terör tehdidi nedeniyle Türkiye'ye gitmemeleri uyarısında bulunmuştu.