ABD ve AB'den aynı ses: Çözüm işbirliğinde

ABD Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Sean McCormack, "Bizim görüşümüze göre, Türkiye'den Irak içine kapsamlı bir müdahale, uzun dönemli ve kalıcı bir çözümü getirmeyecektir" dedi.

WASHINGTON/BRÜKSEL - ABD Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Sean McCormack, "Bizim görüşümüze göre, Türkiye'den Irak içine kapsamlı bir müdahale, uzun dönemli ve kalıcı bir çözümü getirmeyecektir" dedi.
McCormack, basın toplantısında, PKK meselesini çözme yolunun Türk ve Irak hükümetlerinin işbirliğinden geçtiğini söyledi. McCormack, ABD'nin PKK ile mücadelede özel temsilci olarak atadığı emekli Orgeneral Joe Ralston'ın kişisel nedenlerle görevden ayrıldığını doğruladı. ABD sözcüsü, Ralston'ın yerine başka bir isim atanması konusunda "Şu aşamada böyle bir şeyden haberdar değilim" dedi.
AB Komisyonu da Türkiye'yi hedef alan terör saldırılarını kınadığını belirterek bu sorunun ilgili makamlarla işbirliği içinde ele alınmasını istedi. AB Komisyonu'nun genişlemeden sorumlu Üyesi Olli Rehn'in sözcüsü Krisztina Nagy, 'AB'nin, Türkiye'nin terörle mücadele ihtiyacı duymasını anladığını' belirtti. Nagy şunları söyledi: "Türkiye'nin bu sorunu (terör) ilgili makamlarla işbirliği yaparak ele alması çok önemli. Bu kapsamda, Türkiye ve Irak arasında son imzalanan ikili anlaşma memnuniyetle karşılanan bir gelişme olmuştur."
KDP: İçinden çıkamayız
Kürdistan Demokrat Partisi (KDP) lideri Mesut Barzani'nin siyasi ve askeri konularda danışmanlığını yapan Başkanlık Divanı Başkanı Fuad Hüseyin, Türkiye'nin olası sınır ötesi operasyonunun her şeyi içinden çıkılmaz hale getireceğini söyledi. Alman DW Radyosu'nun sorularını yanıtlayan Hüseyin, "Hiçbir grup ya da tarafın, Irak Kürdistanı'nı komşularımıza karşı saldırmak içir bir üs olarak kullanmasına izin vermeyeceğiz" diye konuştu.
PKK'lıların Kuzey Irak'taki bögesel Kürt yönetiminin kontrolü dışındaki alanda bulunduğunu vurgulayan Hüseyin şunları söyledi:
"Bölgesel Kürt Hükümeti, PKK konusunda sorunun değil, çözümün parçası olmak istiyor. Bu konuda çözüm bulmanın yolu da öncelikle sorunu tanımaktan geçiyor. İkinci aşamada bunu masada tartışmak gerekiyor. Irak Kürdistan bölgesi, kendisiyle ilgili tüm sorunları Türkiye'yle ele almaya hazır."