ABD: Yargıya baskı var

ABD Dışişleri Bakanlığı'nın 'İnsan Hakları ve Demokrasiye Destek: ABD'nin 2004-2005 Kayıtları' isimli raporunun Türkiye bölümünde, ABD yönetiminin Türkiye'de özellikle polis ve yargı uygulamaları, din ve ifade özgürlüğü, hükümet etiği, insan ticareti ve iç göçe maruz kalanların evlerine dönmesi hakkı gibi geniş insan hakları konularına yoğunlaştığı belirtildi.

WASHINGTON - ABD Dışişleri Bakanlığı'nın 'İnsan Hakları ve Demokrasiye Destek: ABD'nin 2004-2005 Kayıtları' isimli raporunun Türkiye bölümünde, ABD yönetiminin Türkiye'de özellikle polis ve yargı uygulamaları, din ve ifade özgürlüğü, hükümet etiği, insan ticareti ve iç göçe maruz kalanların evlerine dönmesi hakkı gibi geniş insan hakları konularına yoğunlaştığı belirtildi.
ABD'nin yıllık insan hakları raporunun ardından yayımlanan ve Washington'ın belli ülkelerde insan hakları konusunda yaptığı katkıların anlatıldığı raporda, Türkiye'de, genel olarak vatandaşların insan haklarına saygı gösterilmesine ve birçok alanda önemli gelişmeler kaydedilmesine karşılık, ciddi problemlerin de sürdüğü savunuldu. Hükümetin, dini özgürlükleri kısıtlamayı sürdürdüğü, medya ve kişilerin şiddet içerikli olmayan ifade özgürlüklerinin cezayla karşılandığı
ileri sürülen raporda, Türkiye'de toplanma, dernek kurma haklarının, bazı siyasi parti ve liderlerin faaliyetlerinin zaman zaman kısıtlandığı, insan hakları örgütlerinin, işkence ve kötü muamelenin devam etmesinden yakındığı belirtildi. Raporda, Anayasa'nın bağımsız yargıyı temin ettiği, ancak yargının zaman zaman dışarıdan nüfuza maruz kaldığı iddia edildi.
'Dini özgürlükler önemli'
ABD'nin Türkiye'ye insan hakları konusundaki katkıları da sıralanan raporda, Amerikalı yetkililerin, düzenli olarak Türkiye'deki siyasi, dini, sosyal, kültürel ve etnik grupların temsilcileriyle görüştüğü, insan hakları koşullarını ve bu gruplarla Türk devletinin ilişkilerini tartıştığı belirtildi. Raporda, Protestanlar, Yehova Şahitleri ve Bahailerin Türkiye'de yasal bir konumu bulunmasına izin verilmediği ve ABD'nin, dini özgürlüklerini ifade etmesinin önemini vurguladığı ifade edildi.
Raporda, "ABD, üst düzey görüşmelerde, Türk hükümetini, Heybeliada Ruhban Okulu'nun yeniden açılması ve Patrikhane'nin ekümenik yapısını kabul ederek, vatandaş olmayanların da din adamı olarak hizmet etmesine izin verilmesi konusunda ekümenik Patrikhane ile anlaşmaya davet etmeyi sürdürüyor" denildi.
Raporda, Rum Ortodoks kilisesinden bir grubun ABD'nin desteğiyle Türkiye'yi Aralık 2004'te ziyareti ettiği ve Türk Dışişleri Bakanlığı ile Heybeliada Ruhban Okulu ile ekümenik Patrikhane'ye ilişkin konuları tartıştığı belirtildi. ABD Başkanı Bush'un da geçen yıl İstanbul'daki NATO zirvesinde dini azınlık liderleriyle bir araya geldiği, haziranda Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer ile dini çeşitliliğin önemi ve dini özgürlük geleneğinin korunmasını ele aldığı ifade edildi.
ABD'nin eski Dışişleri Bakanı Colin Powell'ın Şubat 2004'te Dışişleri Bakanı Abdullah Gül'e gönderdiği raporda ve ABD büyükelçisinin çeşitli temaslarında insan hakları konusunun gündeme getirildiği belirtildi.


    http://www.radikal.com.tr/7424077424070

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.