ABD'de aşı kıtlığı var Obama çifti de bekliyor

ABD'de aşı kıtlığı var Obama çifti de bekliyor
ABD'de aşı kıtlığı var Obama çifti de bekliyor

ABD?nin birçok kentinden aşı kuyruğu görüntüleri geliyor. FOTOĞRAF: AP

İSTANBUL - Dünya bir yandan domuz gribi aşısının olası yan etkilerini tartışırken bir yandan da aşı kıtlığı yaşanıyor. Aşı üreten firmalar siparişleri karşılayamıyor. Planladığından az aşıya ulaşabilen ülkelerden biri de ABD.

40 yerine 22 milyon doz
Kongre üyeleri Amerikan hükümetini “İnsanlar zamanında aşılanamayıp hastalanacak, gelecek aşılar ise çöpe atılacak” diye topa tutarken ABD’de Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi Başkanı Dr. Thomas Frieden, 22.4 milyon doz aşının  hazır olduğunu söyledi. Başkan Obama’nın iki kızı geçen hafta okullarında aşılandı. Barack ve Michelle Obama ise risk gruplarından sonra sıranın kendilerine gelmesini bekliyor. Ülkede birçok eyalet beklediği aşı dozunun henüz 10’da birine ulaştı. Yetkililer, eylül ayında, ekim sonuna kadar 40 milyon doz, bahara kadarsa 250 milyon doz aşı dağıtacaklarını açıklamışlardı. 
Diğer ülkelerde aşı ve domuz gribinde son durum şöyle:

İtalya: Ekim ayının ortasında sağlık çalışanları ve güvenlik personeli aşı olmaya başladı.  Hafta sonuna kadar da hamile kadınlar ve kronik hastalığı olanlara aşı uygulanacak. Sağlık Bakanlığı, daha önce kasım ayı ortasında gerçekleştirilmesi hedeflenen aşılama çalışmasında takvimin planlanandan ileride olduğunu söylüyor. İtalya’da dört kişi öldü. 

Avusturya: Sağlık çalışanlarına gönüllü aşı kampanyası başladı. Aşılama 9 Kasım’dan itibaren isteğe göre halka da açık olacak. Ancak öncelik  hamile kadınlar ve diğer risk gruplarının. 
Fransa: 93 milyon doz aşı siparişi verildi. 20 Ekim’den bu yana sağlık çalışanları aşılanıyor. Diğer gruplara aşı gelecek ay.

İrlanda: Ölenlerin sayısı 10’a yükseldi. Risk gruplarını aşılamaya 2 Kasım’da başlanacak. 

İran: 1638 vakadan 22’si hayatını kaybetti. Hastaların büyük kısmı yedi ile 24 arası.  

Hollanda: Altı kişi öldü. Sağlık Bakanı, günde ortalama 10 kişinin hastaneye kaldırılıp birinin yoğun bakıma alındığını söyledi. Bakan, 34 milyon doz aşı siparişi verildiğini  ve yeterli olduğunu açıkladı. (Yaşam Servisi)