ABD'de cinayeti kınama tasarısı

ABD'de bir milletvekilinin, gazeteci Hrant Dink'in öldürülmesinin kınanmasını öngören bir tasarıyı, Kongre'nın alt kanadı Temsilciler Meclisi'ne sunacağı açıklandı.

WASHINGTON/PARİS - ABD'de bir milletvekilinin, gazeteci Hrant Dink'in öldürülmesinin kınanmasını öngören bir tasarıyı, Kongre'nın alt kanadı Temsilciler Meclisi'ne sunacağı açıklandı.
ABD'deki Ermeni kuruluşları, Demokrat Partili New York milletvekili Joseph Crowley'in sunması beklenen tasarıda, ayrıca Türkiye'nin, ifade özgürlüğünü koruyucu önlemler almasının ve TCK'nin 301'inci maddesini kaldırmasının talep edileceğini belirtti. Amerika Ermeni Meclisi (AAA) ve Amerika Ermeni Ulusal Komitesi (ANCA), tasarıyı destekleyeceklerini duyurdu. Ermeni kuruluşları, 'Ermeni soykırımı'nın tanınmasını öngören ve hazırlıkları uzun süredir devam eden tasarının da 1 Şubat'tan önce Temsilciler Meclisi'ne sunulmasının beklendiğini belirtti.
Fransa'da 1000 kişi yürüdü
Bu arada Hrant Dink'in öldürülmesine tepkiler sürerken Paris'te cumartesi günü yaklaşık 1000 kişi, cinayeti protesto etmek amacıyla yürüdü. Yürüyüş öncesinde Dink'in AGOS gazetesinde yayımlanan son yazısı Fransızca ve Türkçe olarak okundu. Eylem süresince Dink'in sevdiği Kardeş Türküler grubunun Türkçe ve Ermenice şarkıları çalındı. Bastille Meydanı'na gelindiğinde Dink'in fotoğraflarına çiçekler bırakıldı ve mumlar yakıldı. 91 yaşındaki Mihri Belli de eyleme katılıp yürüyenler arasında yer aldı. (Radikal, aa)