ABD'de doğdu türkücü oldu...

Türkiye'den ve Türk Halk Müziği'nden etkilenerek Bursa'ya yerleşen, adını da 'Cem Kervan' diye değiştiren ABD'li Geoff Carvey, sözü ve müziği kendisine ait eserlerden oluşan 'Dem Geldi Dem' adlı kaset çıkardı.

BURSA - Türkiye'den ve Türk Halk Müziği'nden etkilenerek Bursa'ya yerleşen, adını da 'Cem Kervan' diye değiştiren ABD'li Geoff Carvey, sözü ve müziği kendisine ait eserlerden oluşan 'Dem Geldi Dem' adlı kaset çıkardı. Bir lisede öğretmenlik yaparken 19 yıl önce tatil için Türkiye'ye gelen Kervan, burada tanıştığı birinin çaldığı bağlamadan çok etkilendiğini söyledi.
Özellikle türkülerin kendisini büyülediğini belirten Kervan, "O yaz, Türkiye'de yaşamak istediğime karar verdim" dedi. Cem Kervan, 1987'de ailesi ve işini bırakarak İstanbul'a yerleştiğini, ABD vatandaşı olan eşi Kristi ile de bu şehirde tanışarak evlendiğini kaydetti. Kendisinin Cem, eşinin ise Cemre ismini aldığını söyleyen Kervan, daha sonra Bursa'ya yerleştiklerini ifade etti. Türkçeyi iyi derecede bilen Kervan, "Bursa'da müzik yapım stüdyomuzu kurduk. İnsan ve hak sevgisinden yola çıktığım kasedi, ticari bir kaygıyla yapmadım. Amacım türküleri yabancılara tanıtmak" diye konuştu.


    http://www.radikal.com.tr/7473117473110

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.