ABD'de doktora Cidde'de ders

ABD'de doktora Cidde'de ders
ABD'de doktora Cidde'de ders

Eleştirilerin odağı, Ömer Cebeci.

ANKARA - Evrim teorisinin babası Charles Darwin’in 200. doğum yıldönümü nedeniyle hazırlanan ‘Mutlu Yıllar Darwin’ başlıklı yazıyı hem Bilim ve Teknik Dergisi’nin kapağından hem de içeriğinden çıkaran yayın kurulu üyesi ve TÜBİTAK Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Ömer Cebeci, tepkilerin hedefinde. 
Cebeci lisans ve yüksek lisans eğitimini ODTÜ Kimya Mühendisliği’nde aldıktan sonra ABD Iowa Devlet Üniversitesi’nde malzeme mühendisliği alanında doktorasını yaptı. 1990 yılında profesörlük unvanı alan Cebeci, 1978 -1990 yılları arasında ODTÜ’de, 1980-1989 yılları arasında başka ODTÜ’lü hocalarla birlikte Cidde’deki Kral Abdülaziz Üniversitesi’nde öğretim üyesi olarak çalıştı. Cebeci, buradaki başarısı nedeniyle 1984’te Kral Abdülaziz Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Hizmet Ödülü’nü, henüz bu üniversitede görevliyken yaptığı bilimsel çalışmalar nedeniyle de 1989 yılında TÜBİTAK Teşvik Ödülü’nü kazandı.
1989’da Türkiye’ye dönerek Marmara Üniversitesi’nde görev alan Cebeci, bu üniversitede öğretim üyeliğinin yanı sıra Mühendislik Fakültesi senatörlüğü, kurucu dekan yardımcılığı, Döner Sermaye İşletme Müdürlüğü, Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Bölümü kurucu başkanlığı, Kalite Konseyi üyesi olarak performans yönetimi sorumluluğu ve Rektör Yardımcılığı gibi görevler üstlendi. Bu görevlerde gösterdiği başarılar nedeniyle 1998’de Marmara Üniversitesi Rektörlüğü Hizmet Ödülü’ne layık görüldü. Cebeci, 2003 yılında getirildiği Bilim Kurulu üyeliğinin yanı sıra üç aydır da TÜBİTAK Başkan Yardımcılığı görevini yürütüyor.
(Radikal)