ABD'de gençleri vurdu

WASHINGTON - ABD Hastalık Kontrol Merkezi (CDC), ülkede H1N1 nedeniyle hastaneye yatanların yarıdan fazlasının 25 yaş altı olduğunu duyurdu.
CDC’den Dr. Anne Schuchat, 27 eyaletten alınan verilere göre, domuz gribi yüzünden hastaneye yatanların yüzde 53’ünün 25 yaşın altındakilerden, yüzde 7’sinin 65 yaş ve üstündekilerden oluştuğunu belirtti. “Bu grip mevsimsel gripten farklı” diyen Schuchat, mevsimsel gripte ise hastaneye yatanların yüzde 60 kadarını 65 yaş ve üstündekilerin oluşturduğunu söyledi. Ayrıca 292 ölüm vakası arasında gençlerin de olduğunun saptandığını ifade eden Schuchat, ölüm vakalarının dörtte birine yakınının 25 yaşın altındakiler, yüzde 85’inin ise 25-64 yaş olduğunu kaydetti. Ölüm vakalarının sadece yüzde 12’sini 65 yaşın üstündekilerin oluşturduğunu belirten Amerikalı doktor, normalde gripten ölümlerin yüzde 90’ının bu kesimden olduğunu hatırlattı. 

‘Obama aşı için sırasını bekleyecek’
Bu arada Beyaz Saray’dan yapılan açıklamada, ABD Başkanı Barack Obama’nın mevsimsel grip aşısını önceki gün olduğu bildirildi. Beyaz Saray sözcüsü, Obama’nın domuz gribine karşı H1N1 aşısını olmak için ‘sırasını bekleyeceğini’ söyledi. (aa)