ABD'de Türkler öfkeli

Karapara aklama, vergi kaçırma ve insan ticareti yaptıkları iddiasıyla New York'un Long Island bölgesindeki Türklere yönelik düzenlenen 'Ankara Operasyonu' yüzlerce Türk'ü işsiz bıraktı.
Haber: CAN KAMİLOĞLU / Arşivi

NEW YORK - Karapara aklama, vergi kaçırma ve insan ticareti yaptıkları iddiasıyla New York'un Long Island bölgesindeki Türklere yönelik düzenlenen 'Ankara Operasyonu' yüzlerce Türk'ü işsiz bıraktı.
ABD'deki Türklerin yoğun olarak yaşadığı, Long Island'da yapılan operasyonun ardından tedirginlik ve korku hâkim. Binlerce Türk vatandaşının bulunduğu bölgede yaşayanlar, ABD televizyonları ve gazetelerinde çıkan haberlerden sonra polis korkusu yüzünden alışveriş için Türk marketlerine bile gidemez oldu.
Esnaf, karapara akladıkları ve vergi kaçırdıkları gerekçesiyle tutuklanan benzin istasyonu sahiplerine tepkili, "ABD'de vergi verin ve kim olursanız yaşayın. Ancak bu kişiler bu yaptıkları yasadışı işlerle pek çok Türk'ü işlerinden ettiler" diye konuştu.
'Evet, para gönderiliyor'
Gözaltına alındıktan sonra sınır dışı kararıyla serbest bırakılan ve adlarının açıklanmasını istemeyen Türkler ise, tutuklananların, vergi kaçakçılığıyla bir ilgisinin olmadığını, ABD'de çalışan birçok kişi gibi Türklerin de anavatanlarına para göndererek ailelerine destek verdiğini anlattı.
Türkler, "New York'un bu bölgesinde giderek artan Türk ağırlığı ABD güçleri tarafından, sınırlandırılmak istendi. Operasyon çok iyi planlanmış. ABD'nin en fazla yakıt tüketiminin yapıldığı 4 Temmuz Bağımsızlık Günü ve üç günlük tatil sonrasında, bankalara yatmayarak kasalarda biriken hasılatlar ile 147 benzin istasyonundan milyonlarca dolar paraya el konuldu. ABD'liler bu operasyonla ABD'de başarılı Türk işadamlarının kafasına çuval geçirdiler. ABD'de 10 bin dolardan az havaleler herkesçe yapılır. Faturayı piyasaya hâkim olmaya başlayan Türklere kestiler" diyor.
11 Eylül saldırıları ardından aylarca New Jersey'de bir hapishanede hiçbir suçu olmadığı halde tutulan ve hapishanede insanlık dışı muamele gördüğünü iddia eden Aydın Sarı, önceki gün yapılan operasyonlarda eski günleri hatırladığını söyledi.
'Göçmen Bürosu inanmıyor'
Long Island'da geçimlerini benzin istasyonlarından temin eden Türkler, son yapılan operasyon ve iddialarla Türklerin insan ticareti yapan ülkeler konumuna sokulduğunu söyledi. Bu vatandaşlar, "Benzin istasyonlarındakiler
gönüllü olarak çalışıyorlar. Göçmenlik bürosu ise bu çalışmanın insani şartlara dayanmadığını ve zorla yaptırıldığını iddia ediyor" dedi.
New York Başkonsolosluğu yetkilileri gerekli temasın sağlandığını, ancak operasyon sonucunda tutuklu veya sanık durumunda olan Türklerin sayısına ilişkin bilgi olmadığını söyledi. New York emniyetinden üst düzey bir yönetici, Türklerin aralarında paylaşamadıkları rantlar yüzünden birbirlerini ihbar ettiğini öne sürdü.
Önceki gün Long Island'daki 147 benzin istasyonuna ve çeşitli Türk marketlerine düzenlenen 'Ankara Operasyonu'nda beş kişi tutuklandı. 76 kişi de gözaltına alınıp sorgulandı. Türkler, karapara aklamak, çete oluşturmak, Türkiye'den insan kaçırmak ve bu kişileri zor koşullar altında istemeyerek çalıştırılmakla suçlandı.