ABD'deki 'soykırım' taslağında kritik süreç

Haber: HİLAL KÖYLÜ / Arşivi

ANKARA - ABD Başkanı Barack Obama, seçim kampanyası sırasında gündeme getirdiği “Ermeni soykırımı tanınabilir” mesajı ile Türkiye’yi soktuğu sıkıntıyı, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve Başbakan Tayyip Erdoğan’a telefonda “Hassasiyetlerinizin farkındayız” diyerek dağıtmaya çalışsa da, soykırım iddialarıyla ilgili ‘kritik süreç’ başladı.
Obama’nın başkanlığı ile birlikte ABD Temsilciler Meclisi’nde dört Kongre üyesi, Ermeni soykırımı iddialarını destekleyen bir tasarının taslağını hazırlayıp, imzalı destek arayışına girişmişti. Temsilciler Meclisi’nin Türk-Amerikan Dostluk Grubu eşbaşkanı Robert Wexler, geçtiğimiz hafta Ankara’da gerçekleştirdiği temaslarda, temsilciler Meclisi’nde soykırım iddiaları konusunda neler olup bittiğini Cumhurbaşkanı Gül ve Başbakan Erdoğan’la paylaştı.  ABD merkezli düşünce ve araştırma kuruluşu German Marshall Fund’un düzenlediği yuvarlak masa toplantısında da konuşa ilişkin gelişmeleri anlatan Wexler, Amerikan kongresinin karar noktasına gelindiğinde hiçbir zaman ABD?çıkarlarına ters hareket etmediğini belirtti. Ancak Wexler, “Kongre’den, soykırımı tanıyan bir yasa geçer mi, geçmez mi. Yine de belli olmaz” diyerek, zorlukların işaretini de verdi. Wexler, ABD’li bir Kongre üyesi gözüyle Türkiye’ye yaklaşımlarını şu mesajlarla dile getirdi: 

Soykırım iddiaları : Türkiye ile Ermenistan arasında bir normalleşme süreci yaşanıyor. Cumhurbaşkanı Gül’ün Erivan ziyareti, iki ülke arasındaki yoğun diyaloglar. Aslında bu gelişmeler, Ermeni soykırımı tasarısına karşı en önemli argüman. Temenni ederim ki, Kongre’dekiler bunu anlar.
Hamas zehirlemez: Ortadoğu konusunda ABD ile Türkiye’nin hedefleri aynı. Ama kimi zaman farklı taktikler ortaya konulabiliyor. Türkiye’nin Hamas’la diyaloğu da böylesi bir şey. Türkiye’nin Hamas’ı destekler görüntüsünden söz edilebilir ama sonuçta ortak hedefimiz Ortadoğu’da barışı sağlamak.
Türkiye’nin yönü Batı: Türkiye’nin yönünün Doğu mu, Batı mı olduğuna ilişkin tartışmalar var. Oysa ki, Türkiye’nin  çoktan verdiği karar Batı’yla ilgili.
Obama umudu :  Başbakan Erdoğan, Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ, Cumhurbaşkanı Gül, hepsi Barack Obama’nın başkanlığından umutlu. Obama, dünyanın istediklerini yapacak.