ABD'deki Türk akademisyenlerden Gezi Parkı açıklaması

ABD'deki Türk akademisyenlerden Gezi Parkı açıklaması
ABD'deki Türk akademisyenlerden Gezi Parkı açıklaması
ABD'de yaşayan bine yakın Türk akademisyen ve profesyonelin üyesi olduğu sivil toplum kuruluşu Wisdomnet, Gezi eylemlerine "Türkiye'de aslında neler olmuyor?" başlıklı açıklamayla tepki gösterdi

ANKARA - New York Times'ta yayımlanan ve Başbakanı Erdoğan'ı eleştiren ilana, ABD 'de yaşayan bine yakın akademisyen ve profesyonelden de tepki geldi.

Wisdomnet sivil toplum kuruluşu başkanı Murat Güzel, kuruluş adına, Gezi Parkı protestolarına ilişkin " Türkiye 'de Neler Oluyor?" başlığıyla Amerikan gazetelerinde yayımlanan ilana karşılık, "Türkiye'de aslında neler olmuyor" başlıklı yazılı açıklama yaptı.

ABD'de son başkanlık seçimi öncesinde Başkan Barack Obama'yı aday gösteren delegelerden biri olan ve Wisdomnet adlı sivil toplum kuruluşunun başkanlığını yürüten Türk işadamı Murat Güzel, Türkiye'deki protestolarla ilgili endişelerini dile getirdi.

ABD ve Batı medyasının olayı "çarpıttığını" iddia eden Güzel, "Aslında her birimiz ayrı ayrı partilere oy veren insanlarız, tek endişemiz ülkemizdir" ifadesini kullandı. Güzel, Türkiye'deki Gezi Parkı olaylarından rahatsız olduğu kadar, Türkiye'de başta demokrasi olmak üzere son yıllarda yaşanan gelişme sürecine darbe vurulmasından endişe duyduğunu dile getirdi.

Wisdomnet olarak 20 kişilik bir kurulun onayıyla böyle bir açıklama yapmaya karar verdiklerini belirten Güzel, Türkiye'nin son 10 yılda sağlıktan, ekonomiye birçok alanda büyük gelişmelere imza attığını, ancak kendileri için önemli olanın "demokratikleşme yolunun açılmış olması" olduğunu vurguladı. Güzel, "Gezi eylemlerini anlıyoruz, ancak şu an varılmak istenen hedef farklı. Bugünkü şekliyle olayların, çok tehlikeli bir yola döndüğünü görüyoruz. Türkiye'nin demokratik gelişmesi engellenmek isteniyor" ifadelerine yer verdi.

"AMERİKAN TOPLUMU YANLIŞ YÖNLENDİRİLDİ"
Olayların Amerikan kamuoyuna, "romantize edilerek verildiğini" dile getiren Güzel, olaylardaki bilgi ve yorumların çoğunun, Türk toplumunu ve siyasetini kavrayamamaktan kaynaklandığını, bu nedenle de Amerikan toplumunun yanlış yönlendirildiğini belirtti. (aa)


  http://www.radikal.com.tr/113707711370773

  YORUMLAR
  (3 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Yurtdışındaki Akademisyenlerin Hükümete Çağrısı - mavilituruncu

  Merhaba, bu haberin yayınlanmasından bir gün evvet biz ilk imza kampanyamızı yerel gazetelerimize göndermiştik. İlk Kampanyamızda (http://chn.ge/11rmKXS ) bir kaç gün içinde 300'ü aşkın akademisyene ulaşmış ve desteklerini almıştık. Fakat bir iki solcu medya dışında Radikal dahil hiçbir yerel basın buna yer vermedi. Bizim kampanyamızda haber değeri yoktu fakat ertesi gün Star gazetesinde Başbakanı destekleyen kampanya haberini okuduk, sonra Radikal'de aynı habere yer verdi, imzalara dair herhangi bir link ise ortada yoktu. Ondan sonraki kampanyada hükümetin Gezi'ye karşı sergilediği tutumu eleştiren 1777 Türk, 2172 Yabancı (kampanya halen devam etmekte, imzalar için: http://academicsforgezi.com) akademisyene ulaştık. Peki bunu haber yapacak/yapan medya var mı? Maalesef yok... En içten saygı ve sevgilerimle...

  ???? - oronthes

  Amerika'da yasayan 1000'e yakin akademisyen derken kim kast ediliyor? Bu haber teyid edildi mi? Teyid etmek uzere arastiranlar, bu rakami dogrulatabilmis degil. Yalan ve dezenformasyonun kol gezdigi su ortamda keske biraz ozen gosterseniz yaptiginiz haberlere.

  Akademisyenlik ve Wisdomnet? - Omi

  Bildigim kadariyla Sn. Mehmet Guler’in baskani oldugu Wisdomnet, Amerika’da yaşayan Türkiye kökenli Müslüman okur-yazarların bir dayanışma platformu olarak taninmaktadir (Gulen cemaati ile organik bir baglari olup olmadigi konusunda bir bilgim yok). Bu dernegi bir Turk akademisyenleri toplulugu olarak tanimlamak cok zor. Eger Amerika’da bir Turk akademsiyenleri ve bilim insanlari grubu varsa buda TASSA dir, ve TASSA Gezi olaylari ile ilgili hassasiyetini ve durusunu birkac gun once aciklamistir (tassausa.org). Sn. Guler’in yazisinin tumunu okursaniz, Tayyip Erdogan’in son iki gun yaptigi konusmalari biraz daha medeni seviyede tekrarladigini gorebilirsiniz.