ABD'deki Türk akademisyenlerden Gezi Parkı açıklaması

ABD'deki Türk akademisyenlerden Gezi Parkı açıklaması
ABD'deki Türk akademisyenlerden Gezi Parkı açıklaması
ABD'de yaşayan bine yakın Türk akademisyen ve profesyonelin üyesi olduğu sivil toplum kuruluşu Wisdomnet, Gezi eylemlerine "Türkiye'de aslında neler olmuyor?" başlıklı açıklamayla tepki gösterdi

ANKARA - New York Times'ta yayımlanan ve Başbakanı Erdoğan'ı eleştiren ilana, ABD 'de yaşayan bine yakın akademisyen ve profesyonelden de tepki geldi.

Wisdomnet sivil toplum kuruluşu başkanı Murat Güzel, kuruluş adına, Gezi Parkı protestolarına ilişkin " Türkiye 'de Neler Oluyor?" başlığıyla Amerikan gazetelerinde yayımlanan ilana karşılık, "Türkiye'de aslında neler olmuyor" başlıklı yazılı açıklama yaptı.

ABD'de son başkanlık seçimi öncesinde Başkan Barack Obama'yı aday gösteren delegelerden biri olan ve Wisdomnet adlı sivil toplum kuruluşunun başkanlığını yürüten Türk işadamı Murat Güzel, Türkiye'deki protestolarla ilgili endişelerini dile getirdi.

ABD ve Batı medyasının olayı "çarpıttığını" iddia eden Güzel, "Aslında her birimiz ayrı ayrı partilere oy veren insanlarız, tek endişemiz ülkemizdir" ifadesini kullandı. Güzel, Türkiye'deki Gezi Parkı olaylarından rahatsız olduğu kadar, Türkiye'de başta demokrasi olmak üzere son yıllarda yaşanan gelişme sürecine darbe vurulmasından endişe duyduğunu dile getirdi.

Wisdomnet olarak 20 kişilik bir kurulun onayıyla böyle bir açıklama yapmaya karar verdiklerini belirten Güzel, Türkiye'nin son 10 yılda sağlıktan, ekonomiye birçok alanda büyük gelişmelere imza attığını, ancak kendileri için önemli olanın "demokratikleşme yolunun açılmış olması" olduğunu vurguladı. Güzel, "Gezi eylemlerini anlıyoruz, ancak şu an varılmak istenen hedef farklı. Bugünkü şekliyle olayların, çok tehlikeli bir yola döndüğünü görüyoruz. Türkiye'nin demokratik gelişmesi engellenmek isteniyor" ifadelerine yer verdi.

"AMERİKAN TOPLUMU YANLIŞ YÖNLENDİRİLDİ"
Olayların Amerikan kamuoyuna, "romantize edilerek verildiğini" dile getiren Güzel, olaylardaki bilgi ve yorumların çoğunun, Türk toplumunu ve siyasetini kavrayamamaktan kaynaklandığını, bu nedenle de Amerikan toplumunun yanlış yönlendirildiğini belirtti. (aa)