ABD'den 'altın' mektup

Mahkemelerin kapatılması yönünde karar verdiği Bergama Ovacık Altın Madeni'nin açılması için ABD'nin devreye girdiği ortaya çıktı.
Haber: İBRAHİM GÜNEL / Arşivi

İSTANBUL - Mahkemelerin kapatılması yönünde karar verdiği Bergama Ovacık Altın Madeni'nin açılması için ABD'nin devreye girdiği ortaya çıktı. ABD Ankara Büyükelçisi Eric Edelman'ın, Bayındırlık ve İskân Bakanı Zeki Ergezen'e mektup yazmasının ardından, İzmir İl İdare Kurulu kararıyla imar planı değişikliği yapıldığı ve madene ruhsat verildiği anlaşıldı. Böylece madenin önünde engel kalmadı.
19 Ağustos 2004'te kapatılan altın madeni için ABD Büyükelçisi Edelman, 17 Eylül 2004'te Bayındırlık ve İskân Bakanı Ergezen'e mektup gönderdi. Edelman, mektupta, ABD'li Newmont Madencilik Şirketi'nin kolu olan Normandy Madencilik adına yazdığını belirterek, şöyle dedi:
"Maden, 19 Ağustos 2004 tarihinde mühürlenmiştir. Normandy'nin bana verdiği bilgiye göre, şirket, Türk yasalarının gerektirdiği üzere, 27 Ağustos 2004'te bir çevre izni almıştır (ÇED). Şimdi de, Sağlık Bakanlığı'ndan 'Gayrisıhhi Müesseseler İzni' gerekmektedir. Sağlık Bakanlığı izni için Bayındırlık Bakanlığı'nın imar planı onayı gerekiyor. Madenin açılması için tüm yasal zorunluluklar yerine getirildiğine göre, sizden istediğimi, İzmir Valiliği'ne, iptan edilmiş İmar Planı'nın yeniden yürürlüğe koymasını tavsiye etmenizdir. Desteğiniz için teşekkürler" dedi. Bakanlığın İzmir Valiliği'ne ulaştırdığı mektuptan bir ay sonra, 27 Ekim 2004'te İzmir İl İdare Kurulu, mahkeme kararı olmasına karşın madene yeniden ruhsat verdi.
Madene karşı hukuk savaşı veren Bergamalı 1375 köylünün avukatı Senih Özay ise gelişmelere tepki göstererek Edelman hakkında 'persona non grata' (istenmeyen kişi) başvurusu yapacaklarını söyledi.


    http://www.radikal.com.tr/7360757360750

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.