ABD'den 'çözüm sürecine geri dönün' çağrısı

ABD'den 'çözüm sürecine geri dönün' çağrısı
ABD'den 'çözüm sürecine geri dönün' çağrısı
Beyaz Saray Sözcü Yardımcısı Schultz, Türkiye'nin PKK'ya yönelik hava operasyonlarıyla ilgili olarak, "Gerilimin düşürülmesi ve barış sürecine geri dönüş çağrısı yapıyoruz" ifadelerini kullandı.

WASHINGTON – Beyaz Saray Sözcü Yardımcısı Eric Schultz, Türkiye 'de tansiyonun azaltılması ve "barışçıl çözüm sürecine" geri dönülmesi çağrısında bulundu.

Schultz ayrıca, Türkiye'nin IŞİD koalisyonuna katkıları ve PKK 'nın bombalamasına ilişkin gazetecilerin sorularına verdiği yanıtlarda,  Türkiye’nin stratejik NATO müttefiki ve IŞİD’e karşı oluşturulan koalisyonunun önemli bir ülkesi olduğunu belirtti. Schultz, “Türk hükümetinin IŞİD ile mücadelede, eğit-donat programının desteklenmesi, istihbarat paylaşımı ve operasyonel koordinasyonu içeren işbirliğinin derinleştirilmesi ve ilerletilmesi anlaşmasından memnuniyet duyuyoruz.” dedi.

Türkiye’nin bunun bir parçası olarak hava üslerini koalisyon uçaklarına açtığına değinen Schultz,  Türkiye’nin PKK kamplarını bombalaması ile ilgili soruya verdiği yanıtta , “PKK'nın terörist bir örgüt” olduğunu, saldırılarını kınadıklarını ve Türkiye’nin kendini savunma hakkı olduğunu belirtti. Türkiye ve ABD arasında zaten IŞİD ile ortak mücadeleyi daha fazla artırmanın yolları noktasında devam çalışmalarının bulunduğunu vurgulayan Schultz, Türkiye'nin hava operasyonları kapsamında ABD ve diğer ülkelere kendi hava üssünde konuşlandırılmasına izin verdiğini belirtti.

Barış sürecine geri dönülmesi gerektiğini söyleyen Schultz, “Gerilimin düşürülmesi ve barış sürecine geri dönüş çağrısı yapıyoruz” ifadelerini kullandı.

(Nafiz ALBAYRAK / DHA)