'ABD'den gelenler ambulans avukatı'

ABD'li bir hukuk bürosunun, Isparta'da düşen Atlasjet uçağında ölenlerin yakınlarından vekâlet alarak Boeing firması aleyhine tazminat davası açacağını açıklamasına Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım ile Türkiye Barolar Birliği (TBB) tepki gösterdi.

ANKARA - ABD'li bir hukuk bürosunun, Isparta'da düşen Atlasjet uçağında ölenlerin yakınlarından vekâlet alarak Boeing firması aleyhine tazminat davası açacağını açıklamasına Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım ile Türkiye Barolar Birliği (TBB) tepki gösterdi.
Bakan Yıldırım'ın tepkisi şöyle: "Dışarıdan uzman, avukat olduğunu söyleyen insanlar çantasını kapıp gelmiş. Bunlar, bulanık suda balık avlamaya çalışan veya hariçten gazel okuyup insanların acılarını istismar ederek menfaat sağlamaya çalışan insanlardır. Bunlara dünyada ambulans avukatları denir; kazaların arkasından koşarlar."
TBB ise bu avukatların girişimini şöyle eleştirdi: "ABD'li avukatlık firmasının sergilediği pervasızlık ve basınımızdan gördüğü ilgi düşündürücüdür. Bu reklama alet olunurken, konunun yasal boyutunun bir nebze de olsa dile getirilmesine gerek duyulmamıştır. Yapılan, yaşadıkları şoku henüz atlatamamış acılı insanlarımızın zihinlerini bulandırmaktır. TBB, Avukatlık Yasası ve diğer mevzuatımızda suç oluşturan bu eylemler karşısında gereğini yapacaktır."