ABD'den hem istihbarat hem lojistik destek

Türk savaş uçaklarının Kandil'e yaptığı gece yarısı operasyonu, ABD'nin 'etkin işbirliği'yle gerçekleşti. Operasyon ABD ve Türk istihbaratının elde ettiği istihbaratlar doğrultusunda yapılırken, ABD, operasyon için Irak hava sahasını Türk jetlerine açtı.
Haber: HİLAL KÖYLÜ / Arşivi

ANKARA - Türk savaş uçaklarının Kandil'e yaptığı gece yarısı operasyonu, ABD'nin 'etkin işbirliği'yle gerçekleşti. Operasyon ABD ve Türk istihbaratının elde ettiği istihbaratlar doğrultusunda yapılırken, ABD, operasyon için Irak hava sahasını Türk jetlerine açtı. ABD Ankara Büyükelçiliği Sözcüsü Kathryn Schalow, Türkiye'nin operasyon için ABD'den izin almadığını söyledi, "ABD, ortak düşman PKK'ya karşı Türkiye'yle etkin işbirliğini artırarak sürdürecek. Türkiye kadar ABD de Kuzey Irak'taki PKK varlığını yok etmeye kararlı" dedi.
2 Kasım'da Ankara'ya gelen ABD Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice, etkin işbirliği sözü vermişti. Başbakan Tayyip Erdoğan'ın 5 Kasım'da Washington'da görüştüğü ABD Başkanı George Bush da PKK'yı 'ortak düşman' ilan etmişti. Görüşmede, 'anlık istihbarat paylaşımı' için mekanizma oluşturulmuştu.
"Kandil için uygun zaman bekleniyordu. İstihbaratlar örtüşünce ve doğru hedeflere ulaşılacağına inanılınca da, ABD'nin bilgisi dahilinde operasyon gerçekleşti" diyen Türk diplomatik kaynaklar, ABD'nin operasyondaki rolü için 'destek güç' nitelemesini yaptı.
ABD Büyükelçiliği Sözcüsü Schalow, operasyonun Türk ordusunun kararı olduğunu belirtirken, Türkiye ile ABD'nin PKK'yı 'ortak düşman ilan edip ortak mücadele ettiğine' dikkat çekti. Schalow, 'anlık istihbarat paylaşımı'nın gelecekte de süreceğini belirtirken, ABD'nin PKK'ya karşı daha çok çalışmakta kararlı olduğunu söyledi.
Operasyona ABD'nin doğrudan destek verdiğini belirten bir başka ABD'li yetkili "Türk uçaklarına Irak hava sahasını açtık. Onlarla istihbarat bilgilerimizi düzenli paylaştık. İşbirliği artacak. Irak'taki PKK varlığı yok edilecek" dedi.
AB: Siviller zarar görmesin
Ankara'daki AB büyükelçileri ise dün Türk Dışişleri Bakanlığı'ndan ve askeri kaynaklardan aldıkları bilgileri ülkelerine rapor ederek pazar mesaisi yaptı. AB büyükelçileri "Derdimiz, sivillerin zarar görmemesi. Umuyoruz Türkiye, bunun için elinden geleni yapıyor" dediler. AB ülkeleri Türkiye'nin PKK ile mücadelesine desteklerini de vurguladı.