ABD'den iki Türk prof.'a büyük onur

Türk bilim adamları Prof. Dr. Aziz Sancar ve Prof. Dr. Mehmet Özdoğan, Amerikan Ulusal Bilimler Akademisi üyeliğine seçildi. Biyokimya ve biyofizik alanındaki çalışmalarıyla tanınan Kuzey Carolina Üniversitesi Sarah Graham Kenan Biyokimya ve...

NEW YORK - Türk bilim adamları Prof. Dr. Aziz Sancar ve Prof. Dr. Mehmet Özdoğan, Amerikan Ulusal Bilimler Akademisi üyeliğine seçildi. Biyokimya ve biyofizik alanındaki çalışmalarıyla tanınan Kuzey Carolina Üniversitesi Sarah Graham Kenan Biyokimya ve Biyofizik Programı'nda görevli Sancar, dünyanın en prestijli bilim cemiyetlerinden Ulusal Bilimler Akademisi'nin seçtiği 72 yeni üye arasına girdi. Sancar, 20 yıldır DNA onarımının parçalarının tanımlanmasında kullanılan biyokimyasal yaklaşımlara yaptığı öncülükle tanınıyor.
İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Arkeoloji ve Sanat Tarihi öğretim üyelerinden Prof. Dr. Mehmet Özdoğan da akademinin yeni üye olarak seçtiği 14 ülkeden 17 yabancı bilim adamı arasına girmeyi başardı. Özdoğan, halen Doğu Trakya-Marmara Projesi direktörü.
ABD'nin en prestijli bilim cemiyeti olan Ulusal Bilimler Akademisi, alanında orijinal çalışmalar yapan ve sürekli başarı gösteren bilim adamları ve mühendisleri üyeliğe seçiyor. Son seçilenlerle üye sayısı 1976'ya çıktı. Özdoğan gibi, ABD vatandaşı olmayan yabancı üye sayısı ise 360'ı buldu. Ulusal Bilimler Akademisi üyeliği, bilim dünyasının en prestijli üyelikleri arasında.


    http://www.radikal.com.tr/7452207452200

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.