ABD'den Şah Fırat açıklaması: Türkiye'yle yakın istişare halindeyiz

ABD'den Şah Fırat açıklaması: Türkiye'yle yakın istişare halindeyiz
ABD'den Şah Fırat açıklaması: Türkiye'yle yakın istişare halindeyiz
Türkiye'nin Süleyman Şah Türbesi'ndeki askerleri tahliye etmek için düzenlediği operasyonun ardından ABD'den ilk açıklamalar gelmeye başladı. ABD'li yetkililer, 'istihbarat desteği' verdiği iddialarını ise üstü kapalı da olsa doğruluyor.

RADİKAL – Türkiye ’nin önceki gece Suriye’deki Süleyman Şah Türbesi için düzenlediği operasyonun ardından Amerikan Yönetimi ilk açıklamayı yaptı.

Hürriyet gazetesinden Tolga Tanış’ın haberine göre Washington, operasyonda ABD ’nin Türkiye’ye istihbarat desteği verdiği iddialarını da üstü kapalı biçimde doğrulayarak, iki ülke arasındaki istihbarat ve bilgi paylaşımının devam ettiğini vurguladı.

Üst düzey bir Amerikan Dışişleri yetkilisi, Hürriyet’in Washington temsilcisi Tolga Tanış’ın sorusu üzerine yaptığı yazılı açıklamada şunları söyledi:

“[Pazar günü] erken saatlerde Dışişleri Bakanı John Kerry, Türk Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile konuştu ve Türkiye’nin Suriye’deki Süleyman Şah Türbesi’nde bir gece önce düzenlediği başarılı operasyonu görüştü. Operasyon sırasındaki bir kazada ölen Türk askerinin dostlarına, ailesine ve Türkiye’ye başsağlığı dileriz. ABD ve Türkiye, istihbarat ve bilgi paylaşımı dahil, Suriye’deki gelişmeler konusunda yakın ve devam eden bir istişare halindedirler."

Murat Yetkin yazdı. "IŞİD baskısıyla mevzi değiştirmek siyasi zafer midir?"

Dışişleri'nden Süleyman Şah açıklaması: Kimse TSK ile şaka bile yapmasın

Süleyman Şah'ın yeni yeri Eşme, Kürt güçlerinin kontrolünde

Süleyman Şah çevresinde IŞİD-YPG çatışması şiddetlendi

HDP'li Kaplan: TSK ile YPG birlikte çalıştı