ABD'den söz var icraat yok

'Kaide ve PKK aynı'
ABD Başkanı Bush'un Ankara'da beş saat süren temaslarında Türkiye beklediği yanıtları tam olarak alamadı. Türkiye, Kuzey Irak'ta PKK'ya karşı askeri operasyon istedi. Bush ise "Kaide neyse PKK da odur. Bu konuda görüş birliği içindeyiz" dedi.
'KKTC'ye uçuşlar
Türkiye'nin diğer isteği, Kıbrıs açılımlarının AB'ye endekslenmemesi ve turizm sezonunda KKTC'ye doğrudan uçak seferleri başlatılması oldu. Konuk başkanın yanıtı ise şöyle: "Kuzey Kıbrıs konusunda bir paket hazırlanıyor, yakında açıklayacağız."
'Kerkük de önemli'
Ankara, Türkmenlerin Irak'taki temsilinin artması ve Kerkük'ün herhangi bir etnik gruba bırakılmaması gerektiğini de dile getirdi. Bush'un Türkiye'ye yönelik en somut mesajı ise AB konusundaki desteği oldu: "Tarih verilmesi için her şeyi yapacağız."
Haber: HİLAL KÖYLÜ / Arşivi

ANKARA - ABD Başkanı George W. Bush'un göreve başladığından beri ilk kez gerçekleştirdiği Ankara ziyaretinde, Türk tarafı kendisinden PKK ve KKTC konusunda somut adım istedi. Bush'tan KKTC'ye turizm sezonunda direkt uçak seferlerinin başlatılmasını talep eden Türkiye, "Paket hazırlanıyor, yakında açıklayacağız" yanıtını aldı. 'PKK'yla mücadelemizi uluslararası terörizmle mücadelenin parçası olarak görün ve Irak'taki PKK varlığına karşı askeri güç kullanın' mesajını da veren Türkiye, ABD Başkanı'ndan
"Kaide neyse PKK da odur. Bu konuda Türkiye'yle görüş birliğimiz var" yanıtını aldı. Bush, Türkiye'nin AB üyeliğine desteğini teyit etti.
Beş saatlik maraton
Bush'un 18 saat geçirdiği Ankara'daki resmi temasları toplam beş saat sürdü. İlk olarak Başbakan Tayyip Erdoğan'la görüşen Bush, ardından Anıtkabir'i ziyaret etti. Bush daha sonra da 'ev sahibi' Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer tarafından karşılandı. Törenin ardından Bush ve Sezer bir süre baş başa ve ardından da heyetlerarası görüşmelerde bulundu.
Erdoğan, Bush'u Başbakanlık Resmi Konutu'nda kapıda karşıladı. Görüşmeye Dışişleri Bakanı Abdullah Gül ile ABD Dışişleri Bakanı Colin Powell ve Ulusal Güvenlik Danışmanı Condoleezza Rice da katıldı. Görüşmelere geçmeden önce resmi ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getiren Erdoğan, yapılacak görüşmelerin iki ülke açısından da hayırlı olması temennisini dile getirdi.
Görüşme öncesi kısa açıklamasında, Türkiye'ye sadece başkan olarak değil, kişisel olarak da ilk ziyaretini yaptığını belirten Bush, "Aynı zamanda bir Müslüman ülke olmanız ve demokrasi, hukuk kuralları ile özgürlüğü kucaklamanızı takdir ediyoruz" dedi. Bush, Türkiye'nin AB'den tarih almasına da destek vererek, "Biz Türk Başbakanı'na söyledik. AB'ye kabul edilmesine giden yolda size bir tarih verilmeli. Biz de bunun için elimizden geleni yapacağız" diye konuştu. Bush, Amerikalı bir gazetecinin Irak'ta kaçırılan üç Türk işçinin durumuna ilişkin sorusuna ise yanıt vermedi.
Bir saat olarak planlanan Bush-Erdoğan görüşmesinin 20 dakika uzaması dikkat çekti. Diplomatik kaynaklardan edinilen bilgiye göre, görüşmede Erdoğan, KKTC'ye uygulanan izolasyonun kaldırılması için ABD'nin somut adımlar atmasını istedi. Erdoğan, KKTC'de turizm sezonunun başladığına dikkat çekerek, "Direkt uçuşlarla ABD'li turistlerin KKTC'ye gitmesini sağlayabilirsiniz. Bu konudaki politikanızı AB'ye endekslemeyin. Siz adım atın" diye seslendi.
KKTC paketi yakında
Bush da KKTC halkının ve hükümetinin çözüm yönünde attığı adımları takdirle karşıladıklarını belirterek "Bu konuda bir paket hazırlıyoruz. Yakında açıklayacağız" dedi. Bakan Gül, görüşmeden sonra Radikal'in konuyla ilgili sorusuna, "Ziyaret sonrasında paketin içeriğini görebileceğiz. Kıbrıs'a uçuşlar ve turist gönderme gündeme gelecek" yanıtını verdi.
'Bağdat neyse Kerkük o'
Irak'ın bütünlüğü konusunda herhangi bir etnik grubun, diğer bir etnik gruba tahakkümünün Türkiye tarafından kabul edilemeyeceğini vurgulayan Erdoğan, yeniden inşada bugüne dek göz ardı edilen Türkmenlerin mutlaka aktif şekilde söz sahibi olması gerektiğini kaydetti. Erdoğan, "Bağdat'ın statüsü neyse Kerkük'ünki de öyle olsun. Kerkük, Irak'taki gruplardan herhangi birine bırakılmamalıdır" dedi. Erdoğan, ayrıca, Türkiye'nin Musul'da başkonsolosluk açmak istediğini söyledi.
Türk tarafı, görüşmede, PKK konusunu da gündeme getirip, "Bu konuyu uluslararası terörle mücadelenin bir parçası olarak görüyoruz ve sizin de öyle görmenizi bekliyoruz" mesajını verdi. Irak'ta mevcut ortamda ABD'nin etkin olduğunu kaydeden Erdoğan, bu konuda ABD'nin de sorumluluğunun bulunduğuna işaret etti. Erdoğan, özellikle Kuzey Irak'taki PKK varlığı konusunda somut adım beklediklerini iletirken Bush, "Kaide ne kadar korkunçsa, PKK da bizim için o kadar korkunçtur. Bu konuda sizinle görüş birliği içindeyiz" ifadelerini kullandı.
Dışişleri Bakanı Gül ise görüşme sonrasında "Bu konuda ABD' nin somut işbirliği adımlarını görmemiz gerekiyor. Sonuç istiyoruz" diye konuştu. Türk tarafı, Kuzey Irak'taki PKK liderlerinin ele geçirilmesi konusunda ABD yönetiminin desteğini de istedi.
Ayrıca Guantanamo Üssü'nde 3 Türkün esir tutulduğunu belirten Erdoğan, bu esirlerin yargılanması gerekiyorsa bir an önce yargı önüne çıkarılmasını ya da serbest bırakılmasını talep etti.
Bush'un ziyaretinde ABD'nin İncirlik Üssü ve yeni üsler konusunda taleplerini ileteceği iddia edilmişti. Gül, Bush'la yapılan görüşmede üs talebinin gündeme gelmediğini belirterek somut talep olmadığını söyledi.
Görüşme sonrası Başbakanlık'tan yapılan açıklamada, Bush'un Türkiye'nin Kıbrıs başta olmak üzere Irak ve Afganistan ile ilgili hassasiyetlerini paylaştığı, Irak'taki terörist faaliyetler konusunda da yeni Irak yönetimi ile işbirliği içinde gerekli önlemlerin süratle alınacağını vurguladığı kaydedildi.