ABD'den Türkiye'ye Bezmen sorusu

Amerika Büyükelçiliği'nin tarihi eser kaçakçılığı suçundan kırmızı bültenle aranan Halil Bezmen hakkında Türk makamlarından bilgi istemesi 'Bezmen yakalandı' şeklinde yorumlandı.

ANKARA - Amerika Büyükelçiliği'nin tarihi eser kaçakçılığı suçundan kırmızı bültenle aranan Halil Bezmen hakkında Türk makamlarından bilgi istemesi 'Bezmen yakalandı' şeklinde yorumlandı.
Edinilen bilgiye göre; ABD Büyükelçiliği dün Dışişleri Bakanlığı'na başvurarak Bezmen'in Türkiye'deki hukuki durumunu sordu. Bakanlık da ilgili birimlerden bilgi toplayarak ABD Büyükelçiliği'ne iletti. Bu durum, 'Halil Bezmen Amerika'da yakalandı' yorumlarına neden oldu.
Ancak Amerika polisinin, Halil Bezmen'i arayan İnterpol ve Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Daire Başkanlığı'na, Bezmen'in yakalandığına dair herhangi bir bilgi ulaştırmadığı bildirildi. İddialar üzerine harekete geçen Kaçakçılık Dairesi, Bezmen'in durumunu FBI'dan, İnterpol Dairesi de İnterpol Genel Sekreterliği'nden sordu. Ancak FBI ve İnterpol, iddiaların doğru ya da yalan olduğunu belirten herhangi bir bilgi göndermedi. Amerika, Türkiye'nin Bezmen için yaptığı iade başvurularını daha önce iki kez geri çevirmişti.