ABD'den Türkiye'ye dini eleştiri

ABD Dışişleri Bakanlığı'nın dini özgürlükler raporunda, Diyanet İşleri Başkanlığı'nın Hıristiyan misyonerlik faaliyetlerine karşı kampanya başlatması, hükümet yetkililerinin açıklamalarında misyonerlerden bir tehdit olarak bahsedilmesi eleştirildi.

WASHINGTON - ABD Dışişleri Bakanlığı'nın dini özgürlükler raporunda, Diyanet İşleri Başkanlığı'nın Hıristiyan misyonerlik faaliyetlerine karşı kampanya başlatması, hükümet yetkililerinin açıklamalarında misyonerlerden bir tehdit olarak bahsedilmesi eleştirildi.
Her yıl yayımlanan ve dini özgürlükler konusunda karne niteliği taşıyan raporda, Türk medyasındaki 'Hıristiyan karşıtı' yayınların arttığına işaret edilirken, Hıristiyan cemaati ve kiliselerin vandalizme varan saldırı ve tehditlerle karşı karşıya kaldığı ileri sürüldü. Raporda, ayrıca bazı Müslüman, Hıristiyan ve Bahai dinine mensup kişilerin kendi dinlerini yayma çabaları karşısında bazı kısıtlamalar ve yer yer tacize maruz kaldıkları iddia edildi. Raporda, türban yasağının sürdüğü, Müslüman olmayanların hükümet kuruluşlarında, ordu ve poliste kariyer sahibi olmasının etkin bir biçimde engellendiği yönünde iddialar bulunduğu belirtildi.
Raporda ayrıca, 'ekümenik' olarak nitelendirilen Fener Rum Patrikhanesi'nin, Heybeliada'daki Ruhban Okulu'nun yeniden açılması talebinin yerine getirilmediği belirtildi. Patrikhane'nin önünde gösteri düzenlendiği ve bahçesine bomba atıldığı, bunun ardından polisin dini liderlere koruma sağladığı da raporda yer aldı.
Dini özgürlüklerin anayasal koruma altında olduğu ve hükümetin genel olarak buna uygulamada sadık kaldığı, ancak Müslümanlar ve bazı diğer dinlerin temsilcilerine yönelik bazı kısıtlamaların uygulandığı savunulan raporda, "Ancak laikliğin tanımı, dinin toplumdaki yeri konusunda tartışmalar sürüyor" İslamiyet'ten başka dine geçmek isteyenlerin tacize ve şiddete uğradığı iddia edilen raporda, Türkiye'de tahminen 7 milyon Alevi'nin yaşadığı ve hükümetin Alevileri Müslümanlığın bir mezhebi olarak gördüğü vurgulandı. Raporda, basında Yahudi karşıtı yayınların devam ettiğine de dikkat çekildi.


    http://www.radikal.com.tr/7626227626220

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.