AB'de Doğan destekli hoşgörü sergisi

Avrupa Birliği Komisyonu, Aydın Doğan Uluslararası Karikatür Yarışması'nda seçilen ve AB'nin de sosyal önceliklerinden olan 'Cinsiyet ve Hoşgörü' konulu 26 esere ev sahipliği yaptı.

BRÜKSEL - Avrupa Birliği Komisyonu, Aydın Doğan Uluslararası Karikatür Yarışması'nda seçilen ve AB'nin de sosyal önceliklerinden olan 'Cinsiyet ve Hoşgörü' konulu 26 esere ev sahipliği yaptı.
Komisyonun ana binası olan Berlaymont'taki serginin açılışı, AB Komisyonu'nun kültür, eğitim ve gençlikten sorumlu üyesi Jan Figel ve Doğan Gazetecilik Yönetim Kurulu Başkan Vekili Hanzade Doğan Boyner tarafından yapıldı. Figel açılışta, serginin, AB'de 2007'nin teması olarak belirlenen 'Herkes İçin Eşit Fırsatlar Yılı' ve 2008'de işlenecek olan 'Kültürlerarası Diyalog Yılı' arasında bağ kuran bir yapıya sahip olduğunu vurguladı. Hanzade Doğan Boyner de yaptığı konuşmada şu mesajları verdi: "Küresel açıdan yararlı kalabilmek için, AB kültürler arasında bağlantılı ve ekonomik açıdan canlı olmalıdır. Kültürel açıdan yalıtılmış bir AB ya da ekonomik açıdan durgun bir Avrupa, önemli bir küresel aktör olmakta giderek daha fazla zorlanabilir. Dünya bunu göze alamaz. AB de bu riski almamalıdır. Türkiye'yi içine alacak kadar kendini genişletebilen bir AB, kültürel ve siyasi açıdan kucaklayıcı ve ekonomik açıdan azimli bir küresel aktördür. Bu imaj bütün dünyada yankılanacaktır."