AB'de rapor: DTP bir şekilde PKK'ya bağlı

AB raporu

AB Güvenlik Çalışmaları Enstitüsü'nün hazırladığı raporda, DTP'nin PKK'yla bağlantılı olduğu belirtildi: "DTP ile AKP anti-Kemalist olarak görülüyor. Bu DTP için kısmen doğru. Çünkü şu açık bir sır ki parti bir şekilde PKK'yla bağlantılı."

BRÜKSEL - Avrupa Birliği Güvenlik Çalışmaları Enstitüsü'nün hazırladığı raporda, DTP'nin PKK'ya 'bir şekilde' bağlı bulunduğu ve bunun
'açık bir sır' olduğu ifade edildi.
'Türkiye'de Kriz: Avrupa Yolunda Yeni Bir Engel mi?' başlıklı raporda, Türkiye'de 22 Temmuz seçimleri öncesinde yaşanan gelişmeler değerlendirildi. 'Kürt sorunu' başlıklı bölümde DTP'nin de AKP ile benzer bir kader paylaştığı, zira iki partinin de anti-Kemalist olarak görüldüğü ifade edildi. Bu tanımlamanın DTP için kısmen doğru olduğu kaydedilen raporda, "Çünkü şu açık bir sır ki, parti bir şekilde PKK'ya bağlı" denildi.
Türkiye'de geçerli olan yüzde 10'luk seçim barajının anti-demokratik olduğu belirtilen raporda, DTP'nin seçime bağımsız adaylarla girme kararı aldığı hatırlatıldı.
Raporda terörle mücadele kapsamında Türk Silahlı Kuvvetleri'nin Güneydoğu Anadolu'da kapsamlı, Kuzey Irak'ta da muhtemel kısıtlı operasyonlar için harekete geçtiği kaydedildi. TSK'nın PKK'nın yaz saldırılarını durdurma amacı taşıdığı ifade edilen raporda, Şırnak ve Hakkâri'de terörle mücadele operasyonlarını özel kuvvetlerin yürüttüğü bilgisi verildi. Raporda, son iki ayda bu bölgede 37 PKK'lının öldürüldüğü, örgütün Diyarbakır çevresindeyse baskın bir varlık kuramadığı kaydedildi.
Kürtlerle psikolojik savaş
AB Güvenlik Çalışmaları Enstitüsü'nün raporunda, 11 Mart'ta ajanların Kulp'ta yedi teröristi zehirlediği de öne sürüldü. Raporda, Türkiye'de kapsamlı olarak yapılan terörle mücadele haberlerinin PKK ve Irak Bölgesel Kürt Yönetimi'ne karşı psikolojik savaş olduğu değerlendirmesi yapıldı.
Bu arada, Kürdistan Yurtseverler Birliği (KYB), Türk ordusunun sınırı geçtiğini iddia etti. KYB'nin resmi internet sitesinde, TSK'nın Kürdistan'ın çeşitli sınır bölgelerini bombaladığını ve 350 kişilik Türk jandarma komando birliğinin Uludere'nin güneyindeki Sere Seve bölgesine mevzilendiğini yazdı.