AB'den 301'e dikkat, 'soykırım'a ret

Rehn, 301'i yine eleştirdi.

AP'nin Türkiye raporu

Avrupa Parlamentosu (AP), Türkiye raporunda anayasa çalışmalarını övdü, terörü ve Dink cinayetini kınadı, TCK 301'de acil değişiklik istedi. Genişlemeden sorumlu Rehn: 301 nefret ortamına katkı yapıyor.

STRASBOURG - Avrupa Parlamentosu'nda (AP) dün Hollandalı parlamenter Ria Oomen-Ruijten'in kaleme aldığı Türkiye raporu ile tavsiye kararı kabul edildi. Kararda yeni anayasa çalışmalarından memnuniyet dile getirildi ve TCK'nın 301. maddesinin değiştirilmesi uyarısı yapıldı. 'Ermeni soykırımı' iddialarına ilişkin üç değişiklik önergesinin reddedildiği kararın ana hatları şöyle:

 • Seçimden daha güçlü yetkiyle çıkan hükümet, reformlara hız vermeli. Temel insan hakları ve özgürlüklerini koruyacak yeni ve sivil anayasa niyetini memnuniyetle karşılıyor, teşvik ediyoruz. Daha önceki seçim barajının düşürülmesi önerimizi hatırlatıyoruz.
 • Anayasa projesi, TCK'nın 301. maddesi başta olmak üzere acil reformları ertelememeli. Hâlâ 301 yüzünden bir dizi kişi hakkında soruşturma yürütülmesini kınıyoruz. İfade ve basın özgürlüğü hükümetin bir numaralı önceliği olmalı. Vakıflar Yasası acilen onaylanmalı.
 • Hrant Dink ve Andrea Santoro cinayetlerini güçlü biçimde kınıyoruz. Bu tür aşırılıkla mücadelenin aciliyetini vurguluyoruz.
 • Türk Silahlı Kuvvetleri'nin siyasi sürece tekrar tekrar müdahalesinden endişe duyuyoruz. Ordu üzerinde sivillerin tam kontrolü için daha fazla çaba gösterilmeli. Meclisin, ordunun yanı sıra gizli servisler, jandarma ve polis kuvvetleri üzerinde denetimi olmalı.
 • Kadın hakları ihlallerinden üzüntülüyüz. Namus cinayetleri ciddi endişe kaynağı olmayı sürdürüyor.
 • Sendikal haklar Avrupa normlarına ulaştırılmalı.
 • Kıbrıs'ta kapsamlı çözüm için taraflar BM sürecine yapıcı yaklaşmalı. Türk askerinin çekilmesi çözüm müzakerelerini kolaylaştırır. Türkiye katılım ortaklığı anlaşması ek protokolünden kaynaklanan yükümlülüklerini (limanlarını Rumlara açma) eksiksiz yerine getirmeli.
 • Türk ve Ermeni hükümetlerinin hem geçmiş hem bugün için uzlaşma süreci başlatmaları çağrımızı yineliyoruz.
 • Türkiye'yle enerji başlığının açılmasını destekledik. Doğalgaz boru hatlarının transit ülkesi Türkiye'nin Avrupa Enerji Topluluğu'na katılmasını da destekliyoruz.
  260 evet, 309 hayır
  'Ermeni soykırımı' iddialarının tanınmasına yönelik üç değişiklik
  önergesi ise kabul edilmedi. "AP genel kurulu, Türkiye ile tam üyelik müzakerelerinin başlaması için 28 Eylül 2005'te aldığı karar uyarınca, Türkiye'den Ermeni soykırımını tanımasını ister" diyen önerge 260 'Evet'e karşılık, 309 'Hayır'la reddedildi. Türkiye'den komşularıyla iyi ilişkiler içinde olmasını isterken Ermeni iddialarını dolaylı gündeme getiren bir başka önerge, 179'a karşı 411 oyla reddedildi. AP'nin Ermeni iddialarını tanıması için Türkiye'ye 20 yıl önce çağrı yaptığını hatırlatan önerge, 176'ya karşı 408 oyla reddedildi.
  AP kararının bağlayıcılığı bulunmasa da komisyonun 6 Kasım'da yayımlayacağı ilerleme raporuna yansıması olacak. Komisyonun genişleme sorumlusu Olli Rehn, TCK'nın 301. maddesinin değiştirilmesinin 1915 olaylarının rahat ve özgür bir biçimde tartışılabilmesi için gerektiğini, ifade özgürlüğüne getirilen sınırlamanın Dink cinayetinde görüldüğü gibi nefret ortamına katkı yaptığını belirtti. Türkiye'yi önüne konan meydan
  okumaları aşması için teşvik ettiklerini, ilerleme raporunun nesnel ve adil olacağını, müzakerelerde tüketici hakları ve Avrupa ulaşım ağı başlıklarının açılmasını beklediğini anlatan Rehn, "Türkiye'den yükümlülüklerini yerine getirmesini isteyen AB'nin verdiği sözleri tutmaması itibarına zarar verir. Ormanda bağırdığını sadece kendi
  duyan adam durumuna düşeriz" dedi. (aa, afp, Reuters)