AB'den cinsellik hibesi

AB Komisyonu, Türkiye'de cinsellik ve üreme sağlığıyla ilgili standartları yükseltmek için proje getirenlere toplam 36 milyon YTL (36 trilyon TL) hibe edecek. Bu amaçla hazırlanan projelerden biri, sözleşmeli eczanelerde, danışmanlık hizmetiyle birlikte ucuz kondom satılması.
Haber: HİLAL KÖYLÜ / Arşivi

ANKARA - AB Komisyonu, Türkiye'de cinsellik ve üreme sağlığıyla ilgili standartları yükseltmek için proje getirenlere toplam 36 milyon YTL (36 trilyon TL) hibe edecek. Bu amaçla hazırlanan projelerden biri, sözleşmeli eczanelerde, danışmanlık hizmetiyle birlikte ucuz kondom satılması.
Komisyonun 'cinsellik' hibesi, Türkiye ile 2001'de imzalanan finansman anlaşması doğrultusunda 2003'te başlanan üreme sağlığı programına dayanıyor. 2007'ye kadar sürmesi öngörülen program kapsamında Türkiye'ye 'paket programlar' sunan komisyon, cinsellik için de özel bir paket açtı.
AB Komisyonu, Türkiye'de Batı standartlarında üreme sağlığı için beklentilerini şöyle sıraladı: Üreme hizmeti kalitesinin iyileştirilmesi; gençlerin üreme sağlığına ilişkin bilinçlendirilmesi; politika yapıcıların cinsel sağlığa ilişkin haklarla ilgili olarak daha fazla bilgiye sahip olması; kırsal ve kentsel alanlar ile Doğu ve Batı farkının azaltılması.
Bu kapsamda hazırlanan ucuz ve nitelikli kondom projesi de Avrupa Komisyonu Türkiye Temsilciliği'nce finanse edilecek. Türk Eczacıları Birliği'nin hazırladığı proje çerçevesinde, 550 eczacı, 10 günlük eğitim sonunda, ucuz kondomla birlikte danışmanlık hizmeti verir hale gelecek. TEB, eğitim almak için gönüllü eczacıları bekliyor.


    http://www.radikal.com.tr/7346827346820

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.