AB'den teröre karşı büyük plan

Avrupa Komisyonu, kapsamlı uçuş bilgilerinin toplanması ve internet yasalarının sıkılaştırılması gibi önlemlerin de yeraldığı kapsamlı bir 'terörle mücadele' paketi hazırlıyor

LONDRA - Avrupa Komisyonu, kapsamlı uçuş bilgilerinin toplanması ve internet yasalarının sıkılaştırılması gibi önlemlerin de yeraldığı kapsamlı bir 'terörle mücadele' paketi hazırlıyor

BBC'nın haberine göre plan uyarınca AB üyesi 27 ülkede, insanları terör niteliğindeki faaliyetler için işe almak, eğitmek ve bu tür eylemleri kışkırtmak, yasa dışı hale getirilecek. AB Planında ayrıca yasal nitelikli patlayıcı maddelerin çalınması veya kaybedilmesi durumlarında, üyeler arasında bir erken uyarı sistemi geliştirilmesi de öngörülüyor. Avrupa Komisyonu, Britanya'da, 'daha ağır cezalar verilecek belli bazı terör suçları' şeklinde bir sınıflandırma bulunmamasını eleştiriyor.

Komisyon, Britanya'nın, beş yıl önce bu konuda taahhüde girmesine rağmen, yasalarında gereken eşgüdümü sağlayamayan birçok ülke arasında yeraldığına işaret ediyor.

Avrupa Komisyonu'nun önlem paketinde Britanya'daki faaliyetlere özel vurgu yapılıyor. Şiddeti teşvik eden veya bomba yapımını öğreten internet siteleri kurulması bir suç haline getiriliyor.

Planda uçakla yolculuk edenlere ilişkin bilgilerin toplanması da ağırlık kazanıyor. AB üyesi ülkelere veya bu ülkelerden seyahat eden uçak yolcuları hakkında 19 ayrı kişisel bilginin derlenmesi öngörülüyor.

Bu bilgiler arasında yolcunun telefon numarası, elektronik posta adresi, yaptığı ödemenin ayrıntıları da yeralıyor ve bu bilgilerin 13 yıl boyunca dosyalanması planlanıyor. 'Yolcu İsim Kaydı' bilgilerinin toplanması ve saklanması planı, AB'yi, 11 Eylül saldırılarından sonra benzer önlemler alan ABD'deki uygulamalara yaklaştırıyor.

Avrupa Komisyonu'nun Adalet işlerinden sorumlu bakanı Franco Frattini tarafından hazırlanan önlemler, AB üyesi ülkeler arasında yapılan uçak yolculukları kapsamayacak. Avrupa Komisyonunun planını eleştirenler, bu önlemlerin kişisel özgürlükleri çiğneyeceği ve gereksiz düzeyde bir izleme/gözetleme faaliyeti başlatacağı kaygısını dile getiriyorlar. Sözkonusu planın yasalaşabilmesi için tüm AB üyelerince onaylanması gerekiyor. (bbc)