AB'den Ulusal Program çağrısı

Avrupa Birliği Genel İşler ve Dış İlişkiler Konseyi, Türkiye açısından yol haritası niteliğinde olan Katılım Ortaklığı Belgesi'ni (KOB) tartışmaksızın onayladı.
Haber: GÜVEN ÖZALP / Arşivi

BRÜKSEL - Avrupa Birliği Genel İşler ve Dış İlişkiler Konseyi, Türkiye açısından yol haritası niteliğinde olan Katılım Ortaklığı Belgesi'ni (KOB) tartışmaksızın onayladı. Sonuç bildirisinde Türkiye'ye iki paragraf ayrılırken 'eksikleri tamamlayın' mesajı verildi.
Türkiye'ye ayrıca KOB'un karşılığı olan Ulusal Program'ın (UP) güncelleştirilmesi çağrısı da yapıldı. Avrupa Komisyonu'nca 9 Kasım'da açıklanan KOB'un ardından Ankara, UP'ye gerek olmadığı yönünde açıklamalar yapmıştı. Brüksel buna dün "KOB'a yanıt vermek ve belgede belirtilen öncelikleri uygulamak için UP'yi güncelleştirin" çağrısıyla karşılık verdi.
Türkiye'nin AB belgelerinde belirtilen eksikleri giderme yönünde ilerleme sağlamasını isteyen sonuç bildirisinde KOB'da dile getirilen önceliklerin yerine getirilmesine verilen özel önem vurgulandı. Bu noktada dikkat çekilen iki unsuru ise siyasi reformlarla Türkiye'nin AB'ye ve üyelerine yönelik yükümlülüklerini yerine getirmesi oluşturdu. Sonuç bildirisinde gümrük birliğini tüm AB üyelerine genişleten ek protokolün uygulanması ve Türk limanlarının Rum gemilerine açılması konularının 2006'da değerlendirileceği de hatırlatıldı.


    http://www.radikal.com.tr/7658997658990

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.