AB'den uzman geliyor

Türkiye'deki kuş gribi virüsünün türü H5N1 olarak belirlendikten sonra Ankara, Avrupa Birliği'nden destek istedi.
Haber: GÜVEN ÖZALP / Arşivi

BRÜKSEL - Türkiye'deki kuş gribi virüsünün türü H5N1 olarak belirlendikten sonra Ankara, Avrupa Birliği'nden destek istedi. AB Komisyonu önümüzdeki günlerde Türkiye'ye uzman ekip gönderecek. Kuş gribinin, AB'de yayılması halinde alınacak önlemler için Brüksel'de toplantı üstüne toplantı yapılıyor.
AB Komisyonu'nun sağlık ve tüketicinin korunmasından sorumlu üyesi Markos Kyprianou'nun önceki gece Türk hükümet yetkilileri ile yaptığı telefon görüşmesi ardından sözcüsü Philip Tod, "Türk tarafı teknik destek talep etti. Bunu sağlamaktan memnuniyet duyacağız. Uzman ekip birkaç gün içinde Türkiye'de olacak" dedi.
Kuş gribi şüphesinin uyandığı ilk günlerde Romanya'ya, uzmanlık alanı laboratuvar işlemleri olan uzman ekip gönderilmişti. Türkiye'ye gönderilecek ekip ise salgın hastalık uzmanlarından oluşacak. Bu uzmanlar, hastalığın görüldüğü alanlarda karantina çalışmasına katkıda bulunacak ve diğer bölgelerdeki tarama çalışmalarına destek verecek. Yardım isteyen Bulgaristan'a ise veterinerlik ve laboratuvar ekibi gönderilecek.
Kuşlara ağla koruma
Komisyon önerilerinin temel noktasını, yabani kuşlar ve kümes hayvanları arasındaki temas olasılığının en aza indirilmesi oluşturuyor. Komisyon, bu çerçevede kümes hayvanlarının bulunduğu alanların etrafının ağla çevrilmesi, kümes hayvanlarının açık havada bulundurulmaması ya da dışarıda beslenmemeleri gibi unsurları ön planda tutuyor. Türkiye, kuş avlanmasına yönelik yasak getirirken, AB Komisyon şu aşamada benzer bir adım atmayı gerekli görmedi. Komisyonu, üye ülkelere, antiviral ilaç stoklama çağrısında da bulundu.
Konu salı günü Lüksemburg'da AB dışişleri bakanlarınca acil nitelikli bir toplantıda ele alınacak. Sağlık bakanları da 20 Ekim'de İngiltere'de bir araya gelecek.


    http://www.radikal.com.tr/7602477602470

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.