Abdi İpekçi ödülleri sahiplerine verildi

Abdi İpekçi ödülleri sahiplerine verildi
Abdi İpekçi ödülleri sahiplerine verildi
Aykut Küçükkaya ve Okan Özer, düzenlenen törenle kazandıkları Abdi İpekçi gazetecilik ödüllerini aldıİSTANBUL - 2008 Milliyet Abdi İpekçi Gazetecilik Ödülü, haber fotoğrafı dalında Anadolu Ajansı foto muhabiri Okan Özer’e, haber dalında ise Cumhuriyet Gazetesi muhabiri Aykut Küçükkaya’ya verildi.
2008 Milliyet Ödülleri kapsamında, 1979 yılında öldürülen Milliyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Abdi İpekçi anısına düzenlenen Yılın Gazetecilik Ödülü ve Örsan Öymen adına verilen Yılın İnceleme Ödülü, Milliyet Gazetesi’nde düzenlenen törenle sahiplerini buldu.
Törende, haber dalında, 3 Eylül 2008 ile 16 Şubat 2009 tarihleri arasında Cumhuriyet Gazetesi’nde yayınlanan Deniz Feneri Dosyası konulu haberleriyle 2008 Milliyet Abdi İpekçi Yılın Gazetecilik Ödülü’ne layık görülen Aykut Küçükkaya, ödülü Basın Konseyi Başkanı Oktay Ekşi’nin elinden aldı.  Küçükkaya, Abdi İpekçi anısına düzenlenen bir yarışmada ödül almanın kendisi için onur olduğunu, ödülü eşi ve çocuğuna armağan ettiğini söyledi.
Haber fotoğrafı dalında, 7 Nisan 2008’de, çeşitli gazetelerde yayımlanan Tahrikçiler İş Başında konulu fotoğrafıyla ödüle değer görülen Anadolu Ajansı foto muhabiri Okan Özer’e ödülünü yine Oktay Ekşi verdi.  Törende, sunucunun, "Durmadan çekilen bir kare mi yoksa hakikaten o anda mı basıldı deklanşöre?" sorusuna Özer, "İşte o an diyebiliriz ona" yanıtını verdi.  Foto muhabirlerinin çok zor şartlarda çalıştığını ifade eden Özer, "İşte o zor şartların birinde çekilen bir fotoğraf bu. Keşke bu olay hiç yaşanmasaydı. Hiç istemezdim böyle bir olayın yaşanmasını. Ancak o anı yakalamaktan dolayı mutluyum. Bu ödülü bana layık gören jüriye teşekkürler. Ödülü, Anadolu Ajansı ailesine ve 2001 yılında kaybettiğim babama armağan ediyorum" diye konuştu.
Örsan Öymen adına verilen Yılın İnceleme Ödülüne layık görülen Akdeniz Üniversitesi Hukuk Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Halit Yılmaz’a ödülünü Altan Öymen verdi.  Törende, gazetede 30. yılını dolduran Aydın Doğan, kendisi için hazırlanan plaketi, İstanbul Valisi Muammer Güler’in elinden aldı.
Milliyet Gazetesi’nde 10, 20 ve 25. yılını dolduranlara plaketlerinin sunulduğu törende ayrıca, Aydın Doğan’a 30. yıl anısına, üzerinde 30 yıl geçti başlığı bulunan çerçeveletilmiş gazete sayfası takdim edildi.
Törene, işadamı Ali Sabancı ile Ertuğrul Özkök, Güneri Civaoğlu, Güngör Uras, Anadolu Ajansı İstanbul Bölge Müdürü Ümit Kanoğlu ve Milliyet Gazetesi çalışanlarının da aralarında bulunduğu çok sayıda davetli katıldı.  Bu arada, gazetenin 59. kuruluş yıldönümü nedeniyle gazete binasının bahçesinde parti verildi.(aa)