ABD'li komutan: PKK'ya karşı hiç bir planımız yok

Kuzey Irak'taki Çok Uluslu Gücün komutanı Tümgeneral Benjamin Mixon'a ABD'li gazeteciler sordu: "ABD güçleri PKK'ya karşı birşey yapmayı planladı mı?" Yanıt: "Kesinlikle hayır"

WASHINGTON - Kuzey Irak'taki üst düzey ABD'li komutan Amerikan güçlerinin PKK'ya karşı hiç birşey planlamadığını söyledi. Çok Uluslu Gücün komutanı Tümgeneral Benjamin Mixon, Irak'ın kuzeyindeki üç bölgenin kontrolünün Kürt Bölgesel Yönetimi'nde olduğunu belirtirek, sınır bölgesinde askeri müdahalede bulunmak üzere hiçbir talimat almadığını söyledi. ABD'deki gazetecilere Irak'tan video bağlantısıyla demeç veren Mixon, ABD güçlerinin PKK'ya karşı birşey yapmayı planlayıp planlamadığı sorulunca, "Kesinlikle hayır" dedi. Mixon, gazetecilerin ABD güçlerinin Türklerin sınır ötesi saldırılarının önüne geçmesi konusunda birşey yapıp yapmayacağı yolundaki ısrarlı soruları üzerine "Bana bu konuda hiç bir talimat yahut sorumluluk verilmedi" yanıtını verdi. "Size açık olarak söyleyeyim. Üç kuzey vilayeti Kürt Bölgesel hükümetinin kontrolündedir. Onların sizin peşmergeler olarak bildiğiniz güvenlik güçleri var. Kendi bölgelerinin bütünlüğünü sağlamak onların sorumluluğunda" vurgusu yapan ABD'li komutan Kürt yetkililerin PKK'yı dizginlemek yolunda bir harekette bulunduğundan haberi olmadığını da belirterek, bu tipte faaliyetlerin kendisinin düzeyindeki bir koordinasyonla yapılabileceğini ekledi.

Ajanslar, Mixon'ın 'keskin yorumlarının' ABD ordusunun Irak'taki en sadık müttefiki Kürtlerin kontrolündeki bölgeye doğrudan müdahil olmaktaki gönülsüzlüğünü yansıttığı değerlendirmesinde bulundu. Ayrıca Pentagon yetkililerinin Sünni direnişi ve mezhep çatışmalarını dindirmeye yoğunlaştığını aktardıkları kaydedildi. (afp)