ABD'li Sarai'yi misafir eden Türk konuştu

ABD'li Sarai'yi misafir eden Türk konuştu
ABD'li Sarai'yi misafir eden Türk konuştu

Sarai 20 Ocak'ta instagram'a bu fotoğrafı yüklemiş

İstanbul'a geldikten sonra 20 Ocak'tan bu yana kayıp olan ABD'li Sarai Sierra'yı evinde misafir eden Yiğit Yetmez, genç kadının hiçbir eşyasını almadığını söyledi.

İSTANBUL - İstanbul Asayiş Şube Müdürlüğü’ne iki gün önce Amerikan Konsolosluğu tarafından vatandaşları Sarai Sierra’nın 19 Ocak 2013 tarihinden itibaren ortadan kaybolduğu başvurusu yapıldı. Başvuru üzerine harekete geçen Kayıplar Büro Amirliği ekipleri, olayı aydınlatmak için çok yönlü çalışma başlattı. Yapılan çalışmalarda genç kadının, İstanbul’a gelmeden önce internet üzerinden görüştüğü ve Beyoğlu’unda kalan bir öğrencinin evinin bir odasını 13 günlüğüne kiraladığı ortaya çıkarıldı.

Genç kadının, 8 Ocak’ta İstanbul’a gelerek kiraladığı odada kalmaya başladığı, 15 Ocak’ta Amsterdam’a gittiği, 16 Ocak’ta ise buradan Münih’e geçtiği 19 Ocakta da tekrar İstanbul’a geldiği belirlendi. Genç kadının 22 Ocak için ise ülkesi ABD'ye bileti olduğu belirlendi

Genç kadının Hollanda ile Almanya’ya neden gidip geldiği de anlaşılamazken polis genç kadının ABD’deki ailesine telefonla ulaştı. Ailenin, genç kadının İstanbul’da birisiyle internet üzerinden sohbet etiğini söyledikleri öğrenildi. Bu yönde yapılan araştırmalara rağmen ailenin söz ettiği kişinin kimliğine de ulaşılamadı.

Odayı kiralayan Yiğit Yetmez de emniyette ifade verdi. Yetmez, Sierra’yı en son 19 Ocak’ta gördüğünü, evden çıkarken kendisine yemek almaya gittiğini söylediğini bildirdi. Genç kadını kaldığı odada yapılan aramada, pasaportu ve bazı özel eşyaları bulundu. Genç kadının üzerinde bulunduğu tahmin edilen cep telefonunun ise kapalı olduğu belirlendi. Bu nedenle teflonundan sinyal alınamadığı öğrenildi.

Polis ekipleri, genç kadını en son çıkış yaptığı evin civarındaki MOBESE ve güvenlik kameralarını da inceledi. Yapılan incelemede genç kadının tek başına yürürken iki defa kameralara görüntülerinin yansıdığı görüldü. Genç kadını yürüdüğü yöne doğru olan bütün MOBESE ve güvenlik kamera görüntülerinin incelemesi sürüyor.

KOCASI İSTANBUL'A GELDİ

New York’tan İstanbul’a gelen Sarai’nin eşi Steven Sierra Atatürk Havalimanı’nda gazetecilere yaptığı açıklamada,bir an önce eşini bulmayı umut ettiğini söyleyerek,karısı ile en son 21 Ocak Pazartesi günü konuştuğunu belirtti.Eşinin ertesi günü ABD’ye döneceğini ifade eden Sierra, "Geçen hafta kayboldu. ABD’ye dönmeyi umuyordu. Türkiye’de bir yerde İstanbul’da kayboldu. Onu bulmayı umuyorum.Eve dönüş için heyecanlıydı “ diye konuştu. 11 ve 9 yaşlarında iki oğlu olan Sierra'nın 14 yıllık eşiyle aralarında hiçbir problem olmadığını belirten Steven Sierra, onları terk etmek için bir sebebi olmadığını belirtiti.Sierra kendisiyle birlikte gelen kardeşi David’le birlikte havalimanından konsolosluğa gitti.

Ailesinin endişeli bir şekilde kendisinden haber almayı beklediği 33 yaşındaki Sierra, bir klinikte resepsiyonist olarak çalışıyordu. Üniversite eğitimine devam eden Sierra aynı zamanda amatör olarak fotoğrafçılıkla ilgileniyor. Instagram’da “made_in_NY" hashtag’iyle hesabı bulunan Sierra’nın takipçileri de kayıp kadının bulunması için kampanya başlattı. ABD basınında da konu büyük yankı buldu. 

2 ABD'LİNİN İFADESİNE BAŞVURULDU

İstanbul'da kaybolduğu belirtilen ABD'li kadını tanıyan 2 ABD'li erkek, İstanbul Emniyet Müdürlüğü'nde ifade verdi.

Alınan bilgiye göre, amatör fotoğrafçılıkla uğraşan evli ve 2 çocuk annesi ABD'li Sarai Sierra (33), 12 Ocak'ta Türkiye'ye geldi. Beyoğlu'nda bir oda kiralayan Sarai Sierra, 15 Ocak'ta Hollanda'ya gitti. Hollanda'dan Almanya'nın Münih kentine geçen ve 19 Ocak'ta Türkiye'ye dönen Sierra'yı 22 Ocak'ta ABD'de olmasını bekleyen ailesi, kayıp başvurusunda bulundu.

ABD'nin İstanbul Konsolosluğu, 24 Ocak'ta İstanbul Emniyet Müdürlüğü'ne Sierra'nın kaybolduğunu bildirdi. Polis geniş kapsamlı çalışma başlattı. Bölgedeki MOBESE kameraları incelenirken, Sierra'nın iletişime geçtiği kişiler tespit edilmeye çalışılıyor.

Sierra ve eşinin arkadası olduğunu belirten 2 ABD'li, Asayiş Şube Müdürlüğü Kayıp Şahıslar Büro Amirliği'ne gelerek ifade verdi. ABD'liler, çıkışta kendilerini bekleyen basın mensuplarına, “Tanıyorduk. Bir şey söylememiz uygun değil. Eşi, Türkiye'ye geliyor” ifadelerini kullandı.

EŞİ SETEVEN SİERRA, TÜRKİYE'YE GELDİ

Öte yandan ABD’li Sarai Sierra'nın eşi Steven Sierra, Türkiye'ye geldi. Zürih aktarmalı uçakla New York'tan Atatürk Havalimanı'na gelen Steven Sierra ile kardeşi David Sierra, burada ABD'li bir arkadaşları tarafından karşılandı.

Havalimanında gazetecilere konuşan Steven Sierra, Türkiye'ye eşini bulmak için geldiğini belirterek, eşiyle en son 21 Ocak'ta telefonla konuştuğunu ifade etti.

Eşinin kendisine 22 Ocak'ta ABD'ye döneceğini söylediğini anlatan Sierra, kadının İstanbul'da bir yerlerde kaybolduğunu iddia etti.

Sierra, ABD Konsolosluğu'na gideceğini eşini bulmayı umut ettiğini ifade etti.
Amatör fotoğrafçılıkla uğraşan evli ve 2 çocuk annesi ABD'li Sarai Sierra (33), 12 Ocak'ta Türkiye'ye geldi. Beyoğlu'nda bir oda kiralayan Sarai Sierra, 15 Ocak'ta Hollanda'ya gitti. Hollanda'dan Almanya'nın Münih kentine geçen ve 19 Ocak'ta Türkiye'ye dönen Sierra'nın 22 Ocak'ta ABD'ye dönmemesi üzerine ailesi, kayıp başvurusunda bulunmuştu.(aa)


(dha)