ABD'li uzmandan dershane yorumu: Cemaatin Ak Parti'ye oy vermesi ihtimal dışı

ABD'li uzmandan dershane yorumu: Cemaatin Ak Parti'ye oy vermesi ihtimal dışı
ABD'li uzmandan dershane yorumu: Cemaatin Ak Parti'ye oy vermesi ihtimal dışı
BBC Türkçe'de Washington'dan izlenimlerini aktaran İlhan Tanır, Gülen - hükümet çekişmesinin ABD'de de izlendiğini belirterek, ilginç bilgiler aktarıyor.


İlhan Tanır’ın BBC Türkçe’de kaleme aldığı ‘ABD merceğinden AKP -Gülen çekişmesi’ başlıkı yazısına göre Türkiye’de bir süredir devam eden AK Parti hükümeti ile Gülen Cemaati arasındaki mücadele, Washington’da da izleniyor. Tanır yazısında “Gülen Cemaatinin ABD’deki büyümesi son yıllarda baş döndürücü bir hıza ulaştı” dedikten sonra şu bilgileri aktarıyor:

KONGRE ÜYELERİ GALALARDA


“Gülen Hareketine yakın olan dernekleri 3 yıl kadar önce çatısı altında toplayan Turkic American Alliance (Türki Amerikan Birliği), Amerika’nın 50 eyaletinin hemen hepsinde varlığını, 6 federasyon birliğinde yönetiyor. Birliğin her yıl, geleneksel olarak Washington’da yaptığı galalara ve diğer konferanslara olan Amerikan Kongresi ve yönetiminden olan katılımlar, ABD’de on yıllardır çalışan diğer Türk Birlik ve Dernekleri ile karşılaştırıldığında birkaç gömlek üstü olduğu açık. Bu galalara katılan Kongre milletvekilleri ve senatörlerinin sayısı 50’nin üzerinde oluyor. Diğer bir deyişle, Kongre’nin %10’nundan fazlası, Gülen Hareketine yakın derneklerce yapılan bu organizelere aynı akşam gelip, boy gösterebiliyorlar. Bu, Türkiye’nin lobi çalışmaları için tarihte görülmemiş bir atlamayı ifade ediyor.”

RAMAZAN’DA BEYAZ SARAY DAVETİ

Harekete yakın olduğu bilinen 140 civarındaki özel olarak işletilen ama devlet bünyesindeki okullar, (charter schools), Hizmet Hareketinden özellikle Amerikan basınında sıkça bahsedilmesine neden oluyor. Hareket, 2005 yılında, o zamanki New York senatörü Hillary Clinton için düzenlediği para toplama (fundraising) yemeği ile de politik arenada birçok kesimin dikkatlerini de çekti. O tarihten beri Hizmet Hareketinin özellikle Hillary Clinton kanadıyla yakınlığı biliniyor. Hizmet Hareketinin önde gelenleri, Ramazan aylarında Beyaz Saray’a davet ediliyor, başkan Obama ile farklı ortam ve toplantılarda yılda en az birkaç kez tokalaşıyor, dertlerini, Amerikan sistemi içerisinde, oyunun kurallarına uyarak, en üst katmanlara kadar anlatabiliyorlar. (…) Hareketin ABD’deki faaliyetlerini yakından izleyen bazı watchdog’lar son zamanlarda daha fazla seslerini duyurmaya başladılar.

LOBİ Mİ KÜLTÜR ÇALIŞMASI MI?

Harekete yakın dernek ve üyeler kendilerinin lobici olmadıklarını, çalışmaları ile Türkiye’nin kültürünü tanıttıklarını ve Amerika’da geçici değil, uzun soluklu yaşamayı düşündüklerinden, burada kendi ihtiyaç ve taleplerinin de karşılanması için uğraştıklarını ifade ettiler. Hareketi şüphe ile takip edenlerin teoriler ise farklı. İsmini vermek istemeyen bir Türkiye uzmanına göre, Hareketin ABD ve özellikle Washington’daki amacı, Türkiye’de herhangi bir şekilde Harekete veya bizzat Fethullah Gülen’e karşı yapılacak saldırı durumlarında, ABD kurumlarını harekete geçirebilmek. Bu teoriyi ilettiğimiz Cemaate yakın bir mensup ise, ‘’ABD’deki faaliyetlerin amacı bu ise, bütün dünyaya, hatta Afrika’ya yayılan okulların amacı nedir’’ sorusuyla karşılık verdi.

AMERİKA DA İZLİYOR
“Washington’daki Türkiye uzmanlarından Henri Barkey’e göre, AK Parti ile Hizmet Hareketi arasındaki gerilim, ‘’ABD Dışişleri Bakanlığı veya CIA gibi yerlerde tabi ki izleniyor, buradaki görevlilerin işi bu zaten, ama hükümetin ileri gelenlerinin bundan haberdar olması pek düşünülemez.’ Barkey’e göre ‘’Cemaatin mensuplarının bu aşamada AKP’ye oy vermesi ihtimal dışı. Çünkü dershanelerinin kapatılması Cemaate büyük bir darbe. AKP, bir siyasi güç olarak kendisinin kontrol edemediği bir oluşumun varlığına dayanamıyor. Politik güç olarak, bu gücü paylaşmak istemiyor. AKP tarafından bakıldığında, Hakan Fidan’a yönelik savcı daveti ile cemaatin başlattığı bir kavga bu. Ve belki de Erdoğan’ın, Cemaate politik arenaya girmemesi için verdiği bir mesaj: Ayağınızı yorganınıza göre uzatın diyor.’’

HÜKÜMETTEN RAHATSIZLIK
Gülen Hareketiyle yakından bağı olan bazı medya organlarında çıkan birçok yorum ve haber, özellikle son 1-2 yıldır, Hareketin, hükümetin birçok iç-dış politik hamlelerinden rahatsız olduğunu gösteriyor. Washington’da Cemaate yakınlığıyla bilinen bir başka figürün BBC Türkçe’ye açıklaması şöyle: “Cemaatin artık AKP hükümeti için Washington’da lobi yapması beklenemez. Zaten Erdoğan son bir - iki yıl içinde yaptıkları ve söyledikleri ile bunu çok muskil bir hale getirmişti. Yok öğrenci evleri, Gezi protestoları esnasındaki yaklaşım, içki yasakları.. Cemaatin bunların hepsinde karşı tarafta yer aldı. Dışarıdaki ‘’değerli yalnızlık’’ yaklaşımına da iyi gözle bakmadı. Dolayısıyla iç ve dış politikada ayrı düşüldü, ve yavaş yavaş da destek çekildi. Bu son dershane konusu ise kopma noktası oldu.’’ Dış politika olarak ise, Cemaatin İran, Suriye ve İsrail ile olan ilişkilerde de AKP hükümetini desteklemediği görüldü. (…) yine Barkey’e göre, ‘eğer Cemaat, örneğin ABD Kongresindeki çok yakın olduğu bazı üyelere AKP hakkında uyarılar yaparsa, ‘bunlar diktatör oluyor’ derse, bu tür bir yaklaşım, Washington’daki anti-Türkiye lobilerinden daha etkili olacağı düşünebilir. Milliyetçi bir Türk lobisinin (Hizmet Hareketi) AKP’den rahatsızlığı önemlidir, dikkate alınır, ama bu gücü de çok abartmamak gerekir.’’

Yazının tamamı içinwww.bbc.co.uk/turkce/ozeldosyalar/2013/11/131119_abd_gulen_akp.shtml


  http://www.radikal.com.tr/116194911619495

  YORUMLAR
  (5 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Nakşibendiler (RTE) Nurculara (Gülen) Karşı: - Ali Fakı

  Türkiye'de Sünni tarikatlar arası ideolojik mücadele, zaman zaman cinayetlere ve linçlere (İsmailağa cinayeti ve linç olayı) kadar gitmektedir. Gülen Cemaati okullarında ve yurtlarında "Altın Nesil" yetiştirmek için seferber olurken RTE da "Dindar ve Kindar" bir nesil yetiştirmek için İmam Hatip Okulları başta olmak üzere, üniversiteleri yurtları ve devletin tüm imkanlarını seferber etmektedir ve gençliği kontrolü altına alanın geleceği yöneteceği fikri esas alınmaktadır. AKP hükümeti 700 yıllık Nakşibendi (Ortodoks-Sünni) tarikatına mensup unsurların kontrolü altındadır. Gülenciler ise Saidi-Nursi'nin kurduğu Nurcu tarikatının bir koludur. Saidi-Nursi'nin (ve tanınmış Mısırlı düşünür Muhammet Abduh ve Mehmet Akif Ersoy'un) üstadı ise 19. yüzyılın ikinci yarısında yaşamış, İslami Modernizm fikrinin önde gelenlerinden Cemalettin Afgani'dir. Afganistan Başbakanlığı ve İran Şahı'na ve Sultan II. Abdülhamid'e danışmanlık yapmış, İngiltere, Fransa ve Rusya'da etkili çevrelerde yer almış olan bu şahıs, zamanın Osmanlı (Ortodoks Sünni) uleması tarafından Ateistlikle suçlanmış, Abdülhamit tarafından "şaklabanlıkla" ve "İngilizlerin adamı olmakla" itham edilmiş, ev hapsindeyken İstanbulda ölmüştür. Yani, nasıl ki, Abdülhamit ve çevresi RTE'nin ideolojik atası ise, İslami Modernizmci Cemalettin Afgani de Gülen'in atasıdır; kökler ve mücadele derinlerdedir!

  Cemaatin iç ve dış yüz paralelsizliği - gerçeklik

  Evet,maalesef bu tespitlerin bir kısmı doğru.Bu doğrulara yabancı bir tabanın cemaatin kalıcı malı olmadığı da bir başka doğru ve cemaati bir nebze olsun içten feth etmiş taban dışı oluşumun bunu dikkate alacağını tahmin ediyorum. Suriye muhalefetine esadın gözlüğüyle bakması,gezi provokasyonuna zımni destek vermesi,içki ve öğrenci evleri tartışmalarında savunduğunu iddia ettiği değerlere karşı pozisyon alması,dizilerinde kardeşlik vurgusundan uzaklaşarak milliyetçi, içi boş retoriklere sığınması,tamamen insan kaynağı ve rant kavgası savaşımını düzeltilmesi gereken önemli bir konu olan eğitim üzerinden yürütmeye kalkışması cemaatin iç ve öz gerçeğiyle tabansal ve dış görünüş gerçeğini farklı noktalara savuruyor ne yazık ki. Cemaati bir an önce gladyo iç cemaatten kurtarmamız lazım. Yoksa iç yüzleri deşifre oldukça dış yüzleri destekli tabanı kaybetmeye devam edecekler.Beni kaybettikleri gibi...

  Chp ye verebilirler - Artificial intelligence

  keşke Chp ye verseler, o zaman kökten temizlenir

  Hizmet hareketinin gücü - yazarın sonu

  Tirajı 1 milyonu aşan bir gazeteden, okulları ve evleri dünyanın birçok bölgesine dağılmış organizasyondan bahsediyoruz. Bu şekilde baktığınızda oldukça nufuzlu ve nüfuslu gelebilir. Etki gücünün gayet yüksek olduğu açıktır. Amacı olan gruplar içinde bu amaca uygun faaliyetleri en iyi onlar sergiliyor ancak Hizmet hareketi sanıldığı kadar nüfuslu değildir. Bir kere filizlendiği kökle aralarında ayrım vardır. Her risale külliyesi bir cemaat uzantısı değildir. İkinci olarak körfez grubu olarak tabir edilen bu evlerde kalanların tümü de mankurtlaştırılmamıştır. Bazısı çıkarı olduğu için bu evlerdedir. Bazısı hizmeti gönülsüz yerine getirir. Bazısı hükümete yakın olduğu sanısıyla ve bunu fayda dönüştürebilme mantığıyla cemaattedir. Özetle satılan her gazete satın alınan bir kişi demek değildir. Kısmi azamisi zorla üyedir. Hizmet gönülsüz bir ordunun sırtındaki bilinçli kurmaylar üzerinden şekillenir. Ne olursa olsun AKP den daha da beter değildir.

  Boşuna umutlanmayın - ALP ER

  Sayın başbakan yarın çıksa bu bayrak niye kırmızı bizim milli rengimiz turkuaz dese memleketin yarısı onu gele alkışlar. Kendisi Diyarbakırda kürt, İstanbulda kapitalist, Karadeniz de vatansever, Anadoluda muhafazakar oluyor bizde buna inanabiliyorsak bu saatten sonra başımıza gelecek herşeye layığız. Biz bu kafayla bölünmeyi de, koyun gibi ölmeyi de, eşek gibi kullanılmayı da hak ediyoruz.