ABD'li yetkiliden G-20'de 'YPG' açıklaması: IŞİD'e karşı çabaların bir parçası

ABD'li yetkiliden G-20'de 'YPG' açıklaması: IŞİD'e karşı çabaların bir parçası
ABD'li yetkiliden G-20'de 'YPG' açıklaması: IŞİD'e karşı çabaların bir parçası

Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Konseyi Danışman Yardımcısı Ben Rhodes

Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Konseyi Danışman Yardımcısı Ben Rhodes, ABD'nin YPG'ye yönelik destekleriyle ilgili açıklamalarda bulundu. Rhodes, sahadaki güçlerin desteklenmesinin IŞİD'e karşı çabaların bir parçası olduğunu söyledi.

ANTALYA - Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Konseyi Danışman Yardımcısı Ben Rhodes, "Türk hükümetine şu iki konuda açık olduk: Onların PKK'ya yönelik kaygılarını paylaşıyoruz. İkinci olarak da YPG, diğer Sünni Arap muhaliflerle birlikte çalışıyor. Biz sadece Kürt güçlerden bahsetmiyoruz, o alanda desteklemeyi istediğimiz Sünni Arap güçler de var" dedi.

IŞİD'in ABD de dahil koalisyon üyelerinin hepsine saldırılarda bulunma hırsı taşıdığını ama şu anda ABD'ye yönelik kesin bir tehdit görmediklerini belirten Rhodes, ABD'de, Avrupa'daki kadar, ülkelerine geri dönen yabancı savaşçı riskinin bulunmadığına işaret etti.

Rhodes, IŞİD'in ana faaliyet alanı Irak ve Suriye'nin ötesine saldırılar düzenleme isteği nedeniyle yabancı savaşçı tehdide uzun süredir odaklandıklarını dile getirdi.

ABD'nin IŞİD stratejisini değiştirmeyip sadece mücadeleye kaynak aktarımını mı artıracağına dair soru üzerine Rhodes, yaklaşımlarını devamlı gözden geçirerek durumlara uyarladıklarını söyledi.

'TÜRKLERLE BİR MODELE SAHİP OLDUĞUMUZDAN EMİN OLMAK İSTİYORUZ'

"Suriye'nin kuzeyinde IŞİD'e karşı saldırılarını yoğunlaştırmada 'isteksiz' davranan ABD'nin, Türkiye ile sınır güvenliğini konuşmasının ardından bu bölgedeki hava saldırılarını artırıp artırmayacağına" dair soru üzerine Rhodes, bunun, "Türklerle konuştukları konulardan biri" olduğunu söyledi.

Rhodes, "(Türklerle) onların sınırdaki güvenliği artırma çabalarının yanı sıra bizim askeri olarak Suriye'nin kuzeyinde ne yaptığımız, orada muhalif gruplara nasıl doğrudan destekte bulunduğumuz ile İncirlik'teki görünümümüzü artırmamız hakkında yoğun operasyonel görüşmelerde bulunduk" dedi.

"(Suriye'nin kuzeyinde) Operasyonları alıkoyan nedir?" sorusu üzerine ise Rhodes, "Bir ölçüde, Türklerle, Türk ve Amerikan kaynaklarını ve muhaliflerle koordinasyonu içerecek ve etkili olacak, uygulanabilir bir modele sahip olduğumuzdan emin olmak istiyoruz. Bunun için önemli düzeyde istişareler yapmak gerekli" diye konuştu.

YPG AÇIKLAMASI

Türkiye'nin YPG ile ilgili kaygılarının anımsatılması üzerine de Rhodes, şunları kaydetti:

"Türk hükümetine şu iki konuda açık olduk: Onların PKK'ya yönelik kaygılarını paylaşıyoruz. Biz de PKK'yı terör örgütü olarak görüyoruz. İkinci olarak da YPG, diğer Sünni Arap muhaliflerle birlikte çalışıyor ve IŞİD'i Rakka'ya baskı yapacak şekilde geri itiyor. Biz sadece Kürt güçlerden bahsetmiyoruz, o alanda desteklemeyi istediğimiz Sünni Arap güçler de var. Onlarla (Türklerle) neleri yapıp neleri yapmadığımız noktasında diyaloğa devam edeceğiz. Geçmişte onların (Türklerin) mesela bazı Irak Kürtleriyle iyi ilişkileri vardı, dolayısıyla işbirliği için bir alan var."

Rhodes, sahadaki güçlerin geliştirilmesi için bu güçlerin desteklenmesinin de IŞİD'e karşı çabaların bir parçası olduğunu ifade etti.

"Güvenli bölge" konusuna dair soruya Rhodes, "Suriye sınırında güvenli bölge fikrinin, kaynakların doğru aktarılacağı bir şey olduğuna inanmıyoruz" yanıtını verdi.

(Anadolu Ajansı)