ABD'li yolcular tedirgin olunca adını değiştirmişti

Düşen uçağın kaptan pilotu Serhat Özdemir, ABD'de de görev yapmış, deneyimli bir pilottu.

İSTANBUL - Düşen uçağın kaptan pilotu Serhat Özdemir, ABD'de de görev yapmış, deneyimli bir pilottu.
Atlasjet'in kiraladığı World Focus Havayolları'na ait MD83 tipi yolcu uçağı düştüğünde kumandası kaptan pilot 49 yaşındaki, üç çocuk babası Serhat Özdemir'deydi. 1981 yılında Hava Harp Okulu'ndan mezun olan Özdemir 1990 yılında ordudan ayrıldı. Bir süre ABD'de yaşadıktan sonra ABD vatandaşı oldu ve çifte pasaport taşımaya başladı. 2003 yılında bu ülkede pilotluk yapıyordu. 11 Eylül saldırılarından sonra uçaklarda yaptığı anonslarda yolcuların ön adı olan Muhammed'i duyduğunda endişe ettiğini söyleyerek bu ismi sildirdi.
Özdemir 2004 yılında Türkiye'ye döndü ve Fly Air'de çalışmaya başladı. Ardından World Focus Havayolları'na geçti.
Ailesiyle Antalya'da yaşıyordu. Ancak havacılıkta yenilenen teknolojileri öğrenmek amacıyla 'simülasyon' eğitimi almak için bir süredir İstanbul'daydı. İlk kez Isparta uçuşu yapmak için havalimanına geldiğinde Antalya'daki eşi Esra Özdemir'i aramış, "Yarın izinliyim, yanınıza geleceğim" demişti. Dün kaza yerine giden eşi Esra Özdemir, bitkindi: "Buluşup, hasret giderecektik. Kendisini beklerken cenazesi gelecek. Eşim acemi bir pilot değildi. Ölenlere Allah rahmet eylesin."
Elektrik-elektronik de okumuş
Özdemir'in İzmir'de halasının yanında kalan 25 yaşındaki oğlu Kaan Özdemir, babasının görev şehidi olduğunu söylerken abla Gülden Öztan, kardeşinin sefer öncesinde anneleri Ziynet Özdemir'i aradığını anlattı: "Kendisi son olarak annemizle telefonda görüşmüş ve sefere çıkmaya hazırlandığını, onu çok özlediğini söylemiş. Kardeşimle aile bireylerimizin yaptığı son görüşme de bu oldu. Kardeşim Hava Harp Okulu mezunuydu. İstanbul Teknik Üniversitesi elektrik-elektronik mühendisliğini de bitirdi. 1981 yılında başladığı askeri pilotluktan 1990 yılında emekli oldu. Çok tecrübeli ve profesyonel bir pilottu. Uçağın pilot hatasından veya teknik bir arızadan düştüğüne inanmıyorum. Sabotaj olabilir."
Kazada ölen İkinci Pilot M. Tahir Aksoy ise 1972 Hava Harp Okulu mezunuydu. Türk Hava Kuvvetleri'nden Hava Pilot Tuğgeneral olarak 30 Ağustos 2003'te emekliye ayrıldı. Emekli Tuğgeneral Aksoy üç ay önce yer dersleri ve simülatör eğitimini tamamlayarak World Focus Havayolları'nda göreve başlamıştı.
Kabin amiri Çağatay Şirin, uçuş teknisyeni Alaattin Çelik Gürtürk World Focus Havayolları'nın personeliydi.
Atlasjet'in kabin ekibinde ise Mana Topçu, Sinem Hatice Vurgun ve Mumine Bulut vardı. Mana Topçu, 20 yaşındaydı ve iki yıl önce Atlasjet'te çalışmaya başlamıştı. 26 yaşındaki Mümine Bulut üç yıllık hostesti. Sinem Hatice Vurgun ise yedi ay önce Atlasjet'te hostes olarak çalışmaya başlamıştı.2. pilot Tahir Aksoy emekli askerdi.
Sinem H. Vurgun yedi aylık hostesti.
Mümine Bulut 26 yaşındaydı.
Mana Topçu iki yıldır uçuyordu. (soldan sağa)