ABD'liler Anadolu yolunda

Amerika ile Türkiye arasında Irak savaşıyla başlayıp devam eden gerilim ABD'nin Ankara Büyükelçiliği'ni harekete geçirdi. Büyükelçilik, toplumdaki ABD karşıtlığının nedenlerini araştırmak ve ABD tezlerini anlatmak için halk önderleriyle doğrudan görüşme kararı aldı.
Haber: YURDAGÜL ŞİMŞEK / Arşivi

ANKARA - Amerika ile Türkiye arasında Irak savaşıyla başlayıp devam eden gerilim ABD'nin Ankara Büyükelçiliği'ni harekete geçirdi. Büyükelçilik, toplumdaki ABD karşıtlığının nedenlerini araştırmak ve ABD tezlerini anlatmak için halk önderleriyle doğrudan görüşme kararı aldı.
'Bize değil, merkeze sorun'
Bu çerçevede ABD'li diplomatların Ankara ve İstanbul dışındaki illere giderek, kaymakamlar, mahalle muhtarları, özellikle CHP ve MHP'nin il ve ilçe başkanlarıyla görüşmeler yaptıkları belirtildi. MHP'nin Sivas İl Başkanı ile Ankara'nın Polatlı ve Çubuk ilçe başkanlarının ABD'li diplomatların görüşme taleplerini, "Genel merkezle görüşün" diyerek geri çevirdikleri kaydedildi. MHP Polatlı İlçe Başkanı Tuncer Öztürk, kaymakamlık aracılığıyla randevu talep eden ABD'li diplomatlara, "Halka bir şeyler söylemek istiyorsanız sokağa çıkın. MHP' nin görüşünü öğrenmek istiyorsanız da Ankara'ya gidin, genel merkezle görüşün" dedi.
ABD'li diplomatlar, MHP Genel Merkezi'ne giderek aralarında Mehmet Şandır, Faruk Bal ve Oktay Öztürk'ün de yer aldığı genel başkan yardımcılarıyla ayrı ayrı görüştü. ABD Büyükelçiliği Siyasi İşlerden Sorumlu Müsteşar Yardımcısı Dr. James R. Sopp, Şandır'a, parti teşkilatlarının kendileriyle görüşmemesinden duyduğu rahatsızlığı iletti.
'Nedenini anlayamıyoruz'
Sopp, Şandır'a, Irak'taki uygulamalarının yansıtılandan farklı olduğunu, kendilerine haksızlık yapıldığını söyledi. Şandır'ın, "Bizden ne istiyorsunuz?" sorusu üzerine Sopp, "Bizi dinleyin. Türkiye önemli bir ülke ve önemli bir müttefikimiz. Türkiye-ABD dostluğu vazgeçilmez. ABD karşıtlığını anlayamıyoruz" yanıtını verdi. MHP'nin geçmişte ülkeyi yönettiğini, gelecekte de yöneteceğine inandıklarını belirten Sopp, Türk halkını etkilemek için MHP zemininin çok etkin olduğunu düşündüklerini kaydetti.
Bunun üzerine Şandır, MHP'nin Amerikan karşıtı olmadığını, Türk halkının çıkarlarını ön planda tuttuğunu, Türk milletinin çıkarlarına aykırı her şeyle mücadele ettiklerini ifade etti. Şandır, "Türkiye'de ABD karşıtlığı sizin desteklediğiniz AKP hükümetinin yanlış politikaları sonucu ortaya çıkıyor. AKP hükümetini getiren siz değil misiniz?" diye konuştu. Sopp'un, "Belgeniz var mı?" sorusuna da Şandır, "Belgeye gerek yok. Sizin desteklediğiniz ne kadar kurum varsa AKP'yi destekledi" yanıtını verdi.


    http://www.radikal.com.tr/7415377415370

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.