ABD'nin Ankara Büyükelçiliği'nde güvenlik alarmı

ABD'nin Ankara Büyükelçiliği'nde güvenlik alarmı
ABD'nin Ankara Büyükelçiliği'nde güvenlik alarmı
ABD'nin Ankara Büyükelçiliği'nin 2 gün boyunca sınırlı hizmet vereceğini açıkladı.

RADİKAL-ABD Büyükelçiliği yetkilileri, Ankara Büyükelçiliği’nin muhtemel güvenlik tehdidi yüzünden bugün ve yarın sınırlı hizmet vereceğini açıkladı. Elçilik’ten bir yetkili, Hürriyet’e yaptığı açıklamada, “Şimdilik bugün ve yarın için olası bir güvenlik tehdidinden ötürü yaptığımız işlemleri sınırlandırmaya karar verdik” dedi. Olası tehditler ve önlemler konusunda demeç vermekten kaçınan yetkili, bu konunun Türk yetkilerin uhdesinde olduğunu belirtti.

ABD İstanbul Başkonsolosluğu da geçen hafta güvenlik tehdidi nedeniyle bir gün kapatılmıştı.

 

ABD İstanbul Başkonsolosluğu'ndan güvenlik alarmı

6 CANLI BOMBA GÖNDERİLDİ 

Öte yandan Sözcü gazetesinde Kamil Elibol'un haberine göre MİT, Diyarbakır, Şanlıurfa ve Ankara’da üç ayrı intihar eylemi gerçekleştiren IŞİD’in NATO temsilciliklerinin bulunduğu Ankara ve İstanbul’a 6 “canlı bomba” gönderdiğini tespit etti. İddiaya göre 10 Ekim’de Ankara Tren Garı’nda 103 kişinin ölümüyle sonuçlanan çifte intihar saldırısının faillerinin tespitine yönelik yürütülen çalışmalarda ele geçirilen dokümanlarda, yeni eylem planlarının notlarına ulaşıldı. MİT’den gelen bilgi üzerine Emniyet Genel Müdürlüğü, terör ve istihbarat birimlerini IŞİD’in Ankara ve İstanbul’da tasarladığı canlı bomba eylemine karşı uyardı.

EGM raporunda, IŞİD terör örgütünün hakimiyetinde bulunun bir alanda faaliyet gösteren 23 yaşındaki Malatyalı bir şahsın, Türkiye’de canlı bomba eylemi yapmak için hazır olduğu ve intihar eylemcisinin 10 kişilik bir grup içerisinde yer aldığına dikkat çekildi. İncelenen örgütsel dokümanlarda bir IŞİD militanının Suriye’de bağlı bulunduğu örgüt yöneticisine, “Ankara’daki NATO temsilcilerinin bulunduğu bir yere canlı bomba eylemi yapmayı düşündüğüne” ilişkin not ele geçirildi. Raporda, IŞİD üyesi canlı bombanın geçtiğimiz günlerde yasadışı yollardan ülkemize geçmiş olabileceği ve yanındakilerle birlikte başta Ankara ve İstanbul olmak üzere Türkiye’de intihar eylemi düzenleyeceğine vurgu yapıldı.